Victor Crivoi a ratat accederea in semifinalele de la Gstaad, dupa ce a fost invins in sferturile de finala de germanul Andreas Beck, scor 4-6, 6-7(5). Pentru participarea la acest turneu, romanul va primi un cec in valoare de 10.850 euro si 45 de puncte ATP.

Numarul 81 in clasamentul mondial ATP, Crivoi a inceput bine ambele seturi, dar nu a reusit sa-si mentina forma pana la sfarsit si a pierdut. In primul set a reusit sa-i "fure" break-ul adversarului in game-ul al treilea, dar Beck a ripostat prin doua break-uri consecutive. Crivoi a revenit pana la 4-4, dar a cedat in final. Setul al doilea s-a decis in tie-break, germanul dovedindu-se mai puternic.

Victor Crivoi este al doilea roman care paraseste turneul de simplu de la Gstaad, dupa ce Victor Hanescu a abandonat, joi, in optimi.