Victor Hanescu a declarat forfait la Gstaad. Favorit numarul patru al turneului, romanul nu a mai putut continua partida cu francezul Florent Serra si a decis sa abandoneze la scorul de 6-4 in favoarea adversarului sau.

Hanescu si-a creat doua sanse de break in primul set, dar nu a reusit sa fructifice niciuna. Serra a obtinut break-ul si s-a impus cu scorul de 6-4 in primul set. Dupa 31 minute de joc, Hanescu a fost nevoit sa abandoneze din cauza unor probleme stomacale si rateaza sansa de a-si apara singurul titlu ATP din cariera.

Pentru accederea in aceasta faza a competitiei, Hanescu va primi un cec in valoare de 6.400 de euro si 20 de puncte ATP.

Aceasta este a doua oara cand cei doi tenismeni se intalnesc. Prima data, s-au "duelat" in 2008, la Roland Garros. Atunci francezul s-a impus cu scorul de 6-4, 6-3, 6-7(5), 7-6(5).