Victor Hanescu s-a oprit in sferturi la turneul de tenis de la Hamburg, dotat cu premii totale in valoare de 1,15 milioane de euro. Romanul a cedat in trei seturi in fata rusului Nikolay Davyenko, scor 3-6, 6-4, 3-6. Pentru participarea in sferturile de finala de la International German Open, Hanescu va primi 90 de puncte ATP si un cec in valoare de 23.200 de euro, si devine astfel cel de-al doilea tenismen in topul romanilor cu cele mai multe castiguri (2,089 milioane dolari) din cariera, dupa Andrei Pavel.

Hanescu nu a inceput prea bine partida cu Davydenko, aratand un joc fara prea multe sclipiri si solutii in primul set. Romanul a cedat cu 3-6, dar a revenit admirabil in setul secund si s-a impus cu 6-4. Inaintea decisivului, Hanescu primeste ingrijiri medicale si situatia meciului se schimba in defavoarea sa. Davydenko isi adjudeca setul decisiv cu 6-3 si se califica in semifinalele de la Hamburg, unde il va intalni pe David Ferrer.

Hanescu a primit 23.200 de euro pentru performanta de la Hamburg si, potrivit Mediafax, l-a depasit pe Ilie Nastase in topul romanilor cu cele mai mari castiguri din tenis. Victor a acumulat 2,089 milioane de dolari, fata de "doar" cele 2,076 milioane de dolari ale lui Nastase. Andrei Pavel conduce in acest top, cu 5,13 milioane de dolari. Aceasta ierarhie nu tine, totusi, cont de inflatia dolarului.

In clasamentul feminin, prima pozitie o ocupa Irina Sparlea (2,6 milioane dolari), urmata de Ruxandra Dragomir (1,8 milioane dolari) si Virginia Ruzici (1,2 milioane dolari).