Turneul de la Stuttgart, finala

Hanescu vs Chardy 6-1, 3-6, 4-6/ "Hane" a jucat doar un set si a pierdut finala

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 19 iulie 2009, 15:48 Sport | Tenis

Victor Hanescu a fost invins in finala turneului de la Stuttgart de catre francezul Jeremy Chardy in trei seturi, scor 1-6, 6-3, 6-4, romanul pierzand o partida pe care a dominat-o clar in prima sa parte. Problemele fizice si psihice au jucat un rol important in economia aceste dispute, romanul gresind inexplicabil in unele momente ale meciului.

Hanescu a inceput foarte bine finala de la Stuttgart, romanul castigand de-o maniera categorica primul set, scor 6-1. Dupa ce a impresionat prin lovituri superbe si printr-o acoperire foarte buna a terenului, Victor a inceput regresul odata cu intrarea in setul doi.

Chardy a pus stapanire usor-usor pe partida, francezul adjudecandu-si setul doi cu 6-3, mai clar decat o arata scorul.

Dezastrul a continuat pentru roman si in setul decisiv, Chardy distantandu-se la un categoric 4-0 dupa un joc lamentabil al lui Victor (Hane nu a mai avut puterea sa atace, Jeremy impunand ritmul disputei).

Cu toate acestea, Victor are o tresarire de orgoliu, revenind de la 4-0 la 4-3. Momentul culminant al finalei s-a petrecut la 4-3, pe serviciul lui Chardy, atunci cand Hane a avut 40-15. Numarul 33 mondial a irosit cu seninatate aceasta sansa importanta, iar Jeremy Chardy s-a impus cu 6-4 castigand astfel primul turneu din cariera. Demn de mentionat este momentul din setul decisiv in care romanul a avut o iesire nervoasa care a exprimat foarte bine realitatea din teren: "Nu am cum!" a spus Victor in acel moment.

Pentru performanta de la Stuttgart Victor Hanescu a fost recompensat cu 150 de puncte ATP si un cec in valoare de 37.700 de euro.

3512 vizualizari

live streamin' (Duminică, 19 iulie 2009, 16:43)

antmihai.blogspot.com [anonim]

tenis (Duminică, 19 iulie 2009, 17:47)

cici [anonim]

multumim live streamin'.....k cu gsp .....mori made in romania
  • -2 (2 voturi)
    E greu... (Duminică, 19 iulie 2009, 18:00)

Traficantu' de Influenta [anonim]

Cand joci mereu "in deplasare". Nu pot sa nu observ atitudinea publicului vis a vis de roman. Francezul e aplaudat constant, nu o sa vezi acelasi comportament fata de Hanescu. La fel a fost si in semifinala de ieri.
    To Mihai (Duminică, 19 iulie 2009, 18:16)

Diaspora [anonim]

Diasopra iti multumeste pentru streaming :)

Hai Hane!
  • +3 (3 voturi)
    losing side ... (Duminică, 19 iulie 2009, 18:28)

well, mereu am considerat ca hane nu poate mai mult de locul 20. si la varsta lui, nu prea vad cum poate sa-si imbunatateasca jocul si mentalul.