VIDEO A gresit Hawk-Eye-ul in finala de la Wimbledon?

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 6 iulie 2009, 12:30 Sport | Tenis

Roddick a contestat de mai multe ori reluarile Hawk-eye
Foto: Captura Youtube.com
Dincolo de disputa deosebita oferita de Federer si Roddick (castigata de Roger dupa 5 seturi cu 16-14 in decisiv), finala de la Wimbledon a insemnat si o adevarata lupta cu hawk-eye-ul, sistemul fiind contestat de cei doi jucatori de mai multe ori. Senzatia acestora a fost aceea ca si calculatorul se poate insela. Intra in material pentru a vedea o selectie a celor mai importante puncte decise dupa reluarile oficiale.


Vezi aici punctele contestate de cei doi jucatori in finala de la Wimbledon:



Citeste mai multe despre   





















5820 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    si mie mi s-a parut (Luni, 6 iulie 2009, 12:59)

    cristi [anonim]

    la reluari, nu stiu cum se facea, dar mingea avea 3 pozitii mari si late, cred ca are o rotunjiri de cativa milimetri, ceea ce e f rau.
  • +4 (4 voturi)    
    Totusi (Luni, 6 iulie 2009, 13:07)

    msrp [utilizator]

    Cred ca are o precizie mai mare decat ochiul uman , iar pana tehnologia ne va ajuta cu ceva mai bun cam asta avem...
  • +4 (4 voturi)    
    Aspect contraintuitiv (Luni, 6 iulie 2009, 13:21)

    aqualung [utilizator]

    Un aspect puţin contraintuitiv şi care uşor poate înşela ochiul uman (mai ales al celor din tribune) este cel că mingea trebuie să cadă cu toată circumferinţa în afară pentru a fi out, dar e suficient să se suprapună puţin pe o tuşă pentru a fi minge bună.
  • -4 (4 voturi)    
    au dat banii degeaba :)). (Luni, 6 iulie 2009, 13:25)

    horia [anonim]

    arunca cu banii-n vant :D.
  • +1 (1 vot)    
    eu vad altceva (Luni, 6 iulie 2009, 15:20)

    ionut [anonim]

    ... ca roddick, in loc sa joace tennis, s-a ofticat ca il fura computerul. Pacat, a fost un pic mai bun decat Federer, dar Federer a fost mult mai tare psihic. 6 puncte la rand in tie-break. Ultimul set, cat 2 seturi jumate... Cam asta e tenisul in ziua de azi, cine se frustreaza prea repede pierde.
    Imi pare ca aparatura a functionat corect, din ce vad. Hawk-eye a fost acelasi pentru ambii jucatori, plus ca au si schimbat terenurile, conform regulamentului. De asemnea, la hawk-eye se apeleaza la cererea unuia din jucatori, nu asa din senin.
  • +1 (1 vot)    
    nu cred (Luni, 6 iulie 2009, 18:56)

    touretul [anonim]

    ca greseste computerul. cel putin la prima faza, la reluare, daca rulati cadru cu cadru puteti vedea cum sare praful de portelan
  • 0 (0 voturi)    
    hawk-eye (Marţi, 7 iulie 2009, 8:46)

    marian [anonim]

    sunt fan federer si recunosc ca federer nu a fost decat la doua capitole putin peste roddick...la psihic si a avut cu un pic mai mult noroc ....atat cat sa nu observe nici macar ochiul de soim...sincer acest sistem a inceput sa dea rateuri iar daca nu se gaseste o solutie de upgrade(la acest sistem) in ceea ce priveste reluarile la mingile contestate ar trebui sa se renunte la el.

    federer a scris istorie dar jos palaria in fata lui roddick..ma ales pentru cei care stiu ce joc brut poseda inainte. Asteptam si revenirea lui nadal.
    • 0 (0 voturi)    
      nu cred (Miercuri, 8 iulie 2009, 3:13)

      msrp [utilizator] i-a raspuns lui marian

      cred ca daca se renunta la hawk eye si se revine la decizie 100% factor uman atunci jucatorii vor comenta la arbitru. Asa ochiul de soim cred totusi ca are o precizie mai mare.

      Roddick? S-a depastie pe el insusi de departe, personal nu l-am vazut niciodata jucand mai bine, mi se pare ca a inceput si el sa gandeasca jocul nu mai e tipul ala de alerga dupa toate mingiile si pac cu ele in terenul advers
  • -1 (1 vot)    
    roddick (Marţi, 7 iulie 2009, 10:37)

    la costel [anonim]

    disperant cu aranjatul tricoului, cred ca a fost un mare stres pentru el, nu inteleg cum poate Lacoste furniza un echipament atat de incomod.
    • 0 (0 voturi)    
      o fi fost vreun tic (Miercuri, 8 iulie 2009, 3:14)

      msrp [utilizator] i-a raspuns lui la costel

      si eu am observat cu tricoul dar mai repede tind sa cred ca a fost un tic. Daca il deranja asa rau cred ca sesiza sponsorul. Uite si la nadal cum isi scoate mereu pantalonii din fund :D