Germanul Tommy Haas s-a calificat in semifinalele de la Wimbledon dupa ce l-a invins in patru seturi, scor 7-5, 7-6(6), 4-6, 6-3, pe Novak Djokovic, favorit numarul patru pe iarba londoneza.

In varsta de 31 de ani, Haas traieste practic o a doua tinerete pe iarba de la Wimbledon, germanul ajungand pana in semifinale dupa ce l-a trimis acasa pe Djokovic.

Tommy a inceput bine partida, favoritul numarul 24 al turneului londonez castigand primul set cu 7-5 dupa 45 de minute. Germanul si-a trecut in cont si cel de-al doilea set (la tie-break cu 8-6) dupa alte 51 de minute, acesta evoluand de-a dreptul entuziasmant.

Djokovic are o tresarire de orgoliu si castiga setul al treilea, cu scorul de 6-4, la capatul a 34 de minute.

Haas se dovedeste a fi mult mai exact si mai puternic decat sarbul si in al patrulea set, Tommy obtinand biletul pentru semifinale dupa ce a castigat cu 6-3.

In penultimul act al turneului, Haas va da piept cu Roger Federer, elvetianul eliminandu-l pe german la Roland Garros dupa ce Tommy a avut 2-0 la seturi.