Nicio surpriza in sferturile de finala de pe tabloul feminin. Venus Williams a desfiintat-o pe poloneza Radwanska, la fel si Dementieva pe italianca Schiavone, in timp ce Dinara Safina s-a chinuit un pic cu ambitioasa Sabine Lisicki.

Venus a avut parte de un meci mai usor decat se astepta impotriva favoritei nr. 11 de la Wimbledon. Americanca s-a calificat in sferturi dupa o ora de joc, iar poloneza nu a reusit sa castige decat trei game-uri, scor 6-1 6-2. Campioana en-titre o va intalni in semifinale pe Dinara Safina. Rusoaica a avut mai mult de munca cu germanca Lisicki. Pustoaica de 19 ani a castigat primul set la tiebreak, dar Dinara a revenit si si-a adjudecat urmatoarele dupa seturi cu 6-4 6-1.

A treia jucatoare calificata in semifinale este Elena Dementieva. A 4-a favorita a turneului a trecut in minimum de seturi, 6-2 6-2, de italianca Francesca Schiavone. Dementieva va juca in semifinale cu Serena sau cu Victoria Azarenka.