In lupta pentru cucerirea titlului de campioana la Wimbledon au ramas cele mai bune opt jucatoare ale turneului. Surorile Williams, rusoaicele Elena Dementieva si Dinara Safina, poloneza Radwanska, italianca Schiavone, nemtoaica Lisicki si Victoria Azarenka din Belarus, toate sunt pregatite sa ocupe unul din cele patru locuri din penultima faza a competitiei.

Lidera mondiala Safina (1) are la prima vedere o misiune usoara in fata lui Sabine Lisicki - o pustoaica de 19 ani din Berlin, care insa a facut victime renumite in drumul sau catre sferturi: Maria Sharapova, Svetlana Kuznetsova, Caroline Wozniacki si Anna Chakvetadze. Mai mult, in singurul meci pe care l-au disputat in circuit, nemtoaica a invins-o pe Dinara. Se intampla anul trecut la Australian Open.

Surorile Williams par de neoprit pe terenurile de la All England Club. Totusi, partida dintre Serena (2) si Victoria Azarenka (8) se anunta extrem de interesanta pentru ca adversara americancei este o "fata rea" la fel ca si sora mai mica a familiei Williams. De altfel, Serena stie de ce este in stare jucatoarea din Belarus - Azarenka a umilit-o pe Serena, scor 6-1 6-3, in finala de la Miami.

Campioana en-titre, Venus (3), o intalneste pe poloneza de 20 de ani, Radwanska. Americanca vine destul de odihnita dupa partida din optimi, unde Ana Ivanovic a rezistat doar un set pe teren, apoi s-a retras din cauza unei accidentari.

Ultimul sfert de finala se joaca intre Dementieva (4) si italianca Francesca Schiavone. Desi a avut un parcurs extraordinar pana acum (a pierdut doar 16 gameuri in 4 meciuri), rusoaica nu uita ca in intalnirile directe, 8 la numar, scorul este egal: patru victorii, respectiv patru infrangeri pentru ambele jucatoare.