Sorana Carstea a fost eliminata in turul 3 de la Wimbledon de catre Victoria Azarenka, numarul 8 mondial, sportiva din Belarus fiind, din pacate, mult prea puternica pentru romanca. A fost 7-6(5) si 6-3 pentru Victoria, sportiva care a impresionat prin stilul sau agresiv de joc.

Partida Carstea - Azarenka a inceput echilibrat, fiecare dintre jucatoare fiind suverana pe propriul serviciu. Momentul cheie al setului s-a petrecut la scorul de 3-2 in favoarea romancei, atunci cand Sorana a ratat doua mingi de break. S-a ajuns in tie-break, acolo unde Victoria a avut castig de cauza cu 7-5.

Setul al doilea a fost, din pacate, la discretia numarul 8 mondial, fiind pe rand 3-0, 4-1 si 5-2 pentru Azarenka. Dupa un game castigat de Carstea, inevitabilul s-a produs, iar Victoria a castigat setul cu 6-3 si meciul cu 2-0 la seturi.

Pentru parcursul de la Wimbledon, Sorana Carstea a intrat in posesia unui cec in valoare de 29.250 de lire sterline.

Sorana Carstea - Victoria Azarenko 6-7(5), 3-6