Victor Hanescu s-a calificat in turul 3 de la Wimbledon dupa ce l-a depasit clar, scor 6-2, 6-3, 6-1 pe francezul Nicolas Devilder (numarul 96 in lume) intr-o ora si 28 de minute. Celalalt roman aflat pe tabloul masculin (la simplu), Victor Crivoi, a fost eliminat de-o maniera categorica de catre rusul Nikolay Davydenko, numarul 11 mondial, in trei seturi (scor 6-4, 6-4, 6-2).

Victor Hanescu s-a calificat in turul 3 de la Wimbledon dupa ce l-a depasit clar, scor 6-2, 6-3, 6-1 pe francezul Nicolas Devilder (numarul 96 in lume) intr-o ora si 28 de minute.

"Hane" a inceput foarte bine partida si a reusit sa se distanteze gratie celor doua break-uri. Romanul a avut nevoie de numai 33 de minute pentru a castiga cu 6-2.

Francezul a fost depasit clar de loviturile precise ale lui Victor si in al doilea set, cel care a fost castigat de numarul 31 mondial cu 6-3.

Condus clar pe tabela si cu moralul la pamant, Devilder a pierdut si setul trei cu un evident 6-1, dupa numai 24 de minute.

Victor Hanescu se califica fara nicio emotie in turul 3 de la Wimbledon, romanul aratand in aceste zile ca forma buna aratata la Roland Garros nu a fost o simpla intamplare.

Puncte castigatoare: 88-59

Victor Hanescu va juca in turul 3 cu Gilles Simon (Franta, favorit numarul 8). Pentru aceasta performanta, romanul va primi un cec in valoare de29.250 de lire sterline.

Celalalt roman prezent pe tabloul de simplu din turneul masculin, Victor Crivoi, a fost eliminat de rusul Nikolay Davydenko, numarul 11 mondial.

Romanul a fost depasit clar la aproape toate capitolele, Nikolay dominand partida de la un capat la altul. Rusul a castigat primul set, scor 6-4, dupa 31 de minute, pe al doilea, scor 6-4, dupa 35 de minute, in timp ce in ultimul a triumfat, scor 6-2, dupa 32 de minute.

Pentru performanta de la Wimbledon, Victor Crivoi a primit un cec in valoare de 17.500 de lire sterline.

Victor Crivoi - Nikolay Davydenko 4-6, 4-6, 2-6

Primul serviciu: 73%-63%

Asi: 3-7

Duble greseli: 2-3

Greseli nefortate: 27-20

Puncte castigatoare: 69-92

Perechea Alla Kudryavtseva - Monica Niculescu s-a calificat in turul doi al probei de dublu feminin de la Wimbledon dupa ce a trecut de dublul Lourdes Lino/ Arantxa Santonja (Spania) cu scorul de 7-5, 4-6, 6-1.

Pavel/ Tecau - Beck/ Levinsky 7-6 (1), 6-4, 6-4. Romanii s-au calificat in turul doi al probei de dublu masculin de la Wimbledon.