Victor Hanescu s-a calificat in turul doi de la Wimbledon dupa o partida de infarct cu spaniolul Ivan Navarro (locul 68 mondial). Hane s-a impus cu 12-10 in setul decisiv, dupa ce ibericul a avut patru mingi de meci la 7-6 in favoarea sa. In turul secund va merge si Victor Crivoi, romanul depasindu-l in cinci seturi pe germanul Bjorn Phau.

Puncte castigatoare: 198-186

Favorit numarul 31, romanul a inceput bine partida si s-a impus repede (31 de minute) in primul set cu 6-3. Ibericul a echilibrat disputa (a castigat la cu 7-5 (5) - in 45 de minute) setul doi, dar romanul a revenit si si-a adjudecat setul trei cu 6-4 (in 37 de minute).

Navarro a avut in tie-break cel mai bun prieten, acesta trecand de Hane cu 7-6 (5) - in 49 de minute - in setul patru.

Dramatismul avea insa sa-si faca simtita prezenta in setul decisiv, atunci cand spaniolul a avut patru mingi de meci la 7-6 in favoarea sa, pe serviciul romanului. Hanescu a revenit incredibil si a dus meciul mai departe.

S-a mers cap la cap pana la 9-9, atunci cand romanul a reusit break-ul. Din pacate pentru Victor, Navarro realizeaza rebreak-ul imediat. Hanescu nu renunta si mai castiga inca o data pe serviciul ibericului, scorul devenind 11-10. Romanul incheie partida in game-ul urmator, Hanescu calificandu-se dramatic dupa 12-10 in setul decisiv.

In turul doi, Victor va da piept cu Nicolas Devilder (Franta), numarul 96 mondial.

Victor Crivoi - Bjorn Phau 4-6, 6-1, 7-6(3), 2-6, 6-3

Victor Crivoi s-a calificat in turul doi al turneului de la Wimbledon, acolo unde va da piept cu rusul Nikolay Davydenko, cel care l-a depasit pe Daniel Evans (6-2, 6-3, 6-3). Pentru acest succes, romanul va primi un cec in valoare de 17.750 de lire sterline.