Roger Federer a debutat cu dreptul la Wimbledon, elvetianul invingandu-l pe taiwanezul Yen-Hsun Lu fara a se intrebuinta prea mult. A fost 7-5, 6-3, 6-2 pentru numarul doi mondial, la capatul unei partide in care nu s-a pus nicio secunda problema invingatorului.

Partida dintre Federer si Lu a fost echilibrata doar in primul set, numarul doi mondial impunandu-se cu 7-5 dupa 48 de minute.

Roger a etalat un joc sigur, cu multe lovituri castigatoare, taiwanezul neavand ce sa-si reproseze (poate faptul ca a intalnit un elvetian intr-o zi mare). Federer a triumfat si in setul al doilea, 6-3 dupa 26 de minute.

Numarul doi mondial a castigat setul trei clar, scor 6-2, dupa alte 31 de minute de joc.

Roger Federer se califica fara niciun fel de emotii in turul doi dupa o ora si 45 de minute de joc.

In lipsa lui Rafael Nadal, elvetianul este primul favorit la castigarea turneului de pe iarba londoneza, Roger putand reveni pe primul loc in clasamentul masculin in cazul in care va obtine un nou succes la Wimbledon.

Roger Federer - Yen-Hsun Lu 7-5, 6-3, 6-2