A dominat ani buni tenisul mondial, dar a trebuit sa astepte pana in 2009 pentru a-si trece in cont primul titlu pe zgura pariziana de la Roland Garros. Roger Federer a cucerit trofeul pe Phillipe Chatrier, scor 6-1, 7-5, 6-4, in fata calaului lui Rafael Nadal, suedezul Robin Soderling (nr 23 mondial). Cu ochii in lacrimi, elvetianul a declarat ca nu credea ca va mai veni ziua in care sa castige acest turneu.

Federer ajungea din nou in ultimul act de la Roland Garros, dar spre deosebire de alte ocazii nu avea sa-l mai infrunte pe Rafael Nadal, ci pe cel care l-a eliminat, suedezul Robin Soderling.

Elvetianul a castigat dupa numai 23 de minute primul set, cu un clar 6-1. Roger a dominat disputa la toate capitolele, iar Robin a parut marcat de importanta acestei finale de la Paris.

Coordonatele nu s-au schimbat prea mult nici in cel de-al doilea set, Roger castigand cu 7-6 dupa 49 de minute.

In ultimul set, Soderling a incercat sa revina in meci, dar tot Federer a avut castig de cauza cu 6-4, dupa 43 de minute de tenis de buna calitate. Demn de mentionat este faptul ca Federer conduce cu 10-0 la intalnirile directe cu Soderling, sudezul reusind sa ii castige numarului doi mondial numai un singur set.

Roger Federer castiga in premiera Roland Garros-ul si ajunge la cota 14 turnee de Mare Slam cucerite, performanta cu care il egaleaza pe americanul Pete Sampras.