Sorana Cirstea s-a oprit in sferturile de finala la aceasta editie a Roland Garros-ului, romanca fiind eliminata in doua seturi, 6-1 6-3, de australianca Samantha Stosur.Sorana nu a rezistat decat o ora si 25 de minute in fata loviturilor extrem de puternice ale numarul 32 WTA.

Cirstea a inceput partida cum nu se putea mai prost - a pierdut primul game pe serviciul sau, apoi a fost dominata categoric de australinca. In setul secund, Sorana a incercat sa echilibreze lucrurile, game-urile prelungindu-se si pe serviciul lui Stosur, insa romanca a ratat trei mingi de break la 1-1, apoi Stosur a castigat imediat pe serviciul advers. La 4-1, Cirstea a reusit sa faca primul sau break din acest meci, doar pentru a ceda tot pe propriul serviciu la 5-3.

Cirstea reuseste totusi cea mai buna clasare a sa intr-un turneu de Grand Slam si ii egaleaza performanta Ruxandrei Dragomir din 1997. Ultima romanca care a cucerit Open-ul francez a fost Virginia Ruzici, in 1978.

FINAL Sorana Cirstea (nr 41 WTA) - Samantha Stosur (nr 32 WTA) 1-6 3-6