Roland Garros Visul Soranei s-a oprit in sferturi: infrangere la Stosur

de Andra Popa     HotNews.ro
Miercuri, 3 iunie 2009, 14:33 Sport | Tenis

Stosur, prea puternica pentru Henin
Foto: captura rolandgarros.com
Sorana Cirstea s-a oprit in sferturile de finala la aceasta editie a Roland Garros-ului, romanca fiind eliminata in doua seturi, 6-1 6-3, de australianca Samantha Stosur. Sorana nu a rezistat decat o ora si 25 de minute in fata loviturilor extrem de puternice ale numarul 32 WTA.

Cirstea a inceput partida cum nu se putea mai prost - a pierdut primul game pe serviciul sau, apoi a fost dominata categoric de australinca. In setul secund, Sorana a incercat sa echilibreze lucrurile, game-urile prelungindu-se si pe serviciul lui Stosur, insa romanca a ratat trei mingi de break la 1-1, apoi Stosur a castigat imediat pe serviciul advers. La 4-1, Cirstea a reusit sa faca primul sau break din acest meci, doar pentru a ceda tot pe propriul serviciu la 5-3.

Cirstea reuseste totusi cea mai buna clasare a sa intr-un turneu de Grand Slam si ii egaleaza performanta Ruxandrei Dragomir din 1997. Ultima romanca care a cucerit Open-ul francez a fost Virginia Ruzici, in 1978.

FINAL Sorana Cirstea (nr 41 WTA) - Samantha Stosur (nr 32 WTA) 1-6 3-6

Statistica meciului Cirstea - Stosur:
Asi: 1 / 2
Lovituri castigatoare: 12 / 24
Duble-greseli: 3 / 1
Greseli nefortate: 19 / 22

FINAL Serena Williams (nr 2 WTA) - Svetlana Kuznetsova (nr 7 WTA) 6-7 7-5 5-7

Statistica meciului Kuznetsova - S. Williams:
Asi: 3 / 10
Cel mai rapid serviciu: 179 KMH / 199 KMH
Lovituri castigatoare: 123 / 116
Duble-greseli: 3 / 5
Greseli nefortate: 37 / 39

Svetlana Kuznetsova (nr 7 WTA) din Rusia si australianca Samantha Stosur (nr 32 WTA)  vor juca a doua semifinala la Roland Garros.


Citeste mai multe despre   






















19216 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    link? (Miercuri, 3 iunie 2009, 14:39)

    AndreiSe [utilizator]

    unde se poate vedea meciul?
    • +3 (3 voturi)    
      Go, Sorana, go!! (Miercuri, 3 iunie 2009, 14:54)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

      Se da pe Eurosport, probabil. Daca nu, nu se da nicaieri. Asa e la noi, la romani, nu intereseaza pe nimeni din TVR decit de becali si fotbal.

      Go, Sorana!
      • +4 (4 voturi)    
        Normal ca nu se da nicaieri.... (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:02)

        tot gogu [anonim] i-a raspuns lui gogu

        ca celalalt meci e mai "tare". Cica ar da imagini din cind in cind si de la meciul 2....
      • +2 (2 voturi)    
        pentru ce platim televiziunea publica? (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:15)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        Nu stiu cat poate sa coste transmisia unui asemena meci, dar cred ca merita ca TVR sa cumpere drepturile de transmisie.
        Lasa, poate ajunge Sorana in semifinala si se trezeste si TVR-ul.
        Doamne Ajuta!
    • +4 (4 voturi)    
      euronews (Miercuri, 3 iunie 2009, 14:58)

      coddy [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

      pe site la euronwes undeva la sectiunea player, nu am posibilitatea sa intru si sa-ti spun exact dar gasesti sigur
    • +2 (2 voturi)    
      Se da pe player.eurosport.com (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:02)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

      Pe bani, normal, se poate vedea.
    • +3 (3 voturi)    
      succes SORANA !!! (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:04)

      nelu [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

      eurosport
    • +1 (1 vot)    
      Link (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:17)

      dani [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

      Aici link-ul
      http://www.ustream.tv/channel/igtv1
  • +2 (2 voturi)    
    meciul LIVE (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:17)

    Vlad [anonim]

    AICI SE TRANSMITE LIVE VIDEO http://www.ustream.tv/channel/igtv1
  • +3 (3 voturi)    
    rezultat (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:23)

    alpha [utilizator]

    "Sorana Cirstea e la o victorie de a obtine cel mai bun rezultat al tenisului feminin romanesc daca trece, in sferturi, de australianca Samantha Stosur".Cel mai bun rezultat al tenisului feminin romanesc e din 1978 cand Virginia Ruzici a castigat titlul la Roland Garros.
  • 0 (0 voturi)    
    hai sorana (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:24)

    buff - galati [anonim]

    Unde se poate vedea meciul soranei plzzz
  • 0 (0 voturi)    
    LIVE ! (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:25)

    DanyMax [anonim]

    Meciul este live pe http://www.fromsport.com/video-29951.html
  • 0 (0 voturi)    
    live video (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:26)

    Hiksos [anonim]

    http://iraqgoals.net/ch1.html

    Njoi !
  • 0 (0 voturi)    
    Incercati si aici... (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:29)

    Pentru Sorana [anonim]

    http://www.p2p4u.net/live/pl31.php

    desi s-ar putea sa mearga greu... Hai Sorana!
  • 0 (0 voturi)    
    live (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:35)

    t [anonim]

    http://www.12tv.ro/

    trebuie Internet exlorer si pluginul sopcast
  • 0 (2 voturi)    
    nu are (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:37)

    eu [anonim]

    nici o sansa, australianca are bicepsi de barbat :)
    • 0 (0 voturi)    
      ba da (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:46)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui eu

      ai rabdare pana se termina meciul ;)
    • 0 (2 voturi)    
      ce barbat (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:54)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui eu

      aia e Terminator ... nu barbat
  • +3 (5 voturi)    
    Link si rautaciosi (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:41)

    Gabi [anonim]

    MULTUMESC FRUMOS SI EU PT LINK!!! Nesimtitii de francezi au facut pe eurosport comentarii rasiste la un articol despre Sorana, ca e grasa, ca romanii sunt hoti de buzunare si nu jucatori de tenis si altele... Meciul e pe arena centrala si nici nu-l dau la TV, ca deh, e Romania si nu conteaza... Banuiesc ca nu o sa mi se aprobe comentariul dar, imi cer scuze, e adevarat ce spun, din pacate.
    • +1 (3 voturi)    
      Bineinteles ca nu ne place, (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:19)

      Cocolores [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      dar asta e realitatea. Romania au speriat Europa cu hotii tiganii si cersatorii.
      Asta estem Gabitza si nu putem din pacate sterge cu buretele aceste fapte.
      O sperata exista totusi si anume dupe ce actualul prezident va fi reales va duce tara spre noi culmi de civilizatie si progres si vom fi daca nu primii cel putin printre primii.(la ce ramane de vazut).
      Hai sa traiesti bine!
    • +3 (3 voturi)    
      scuze (Miercuri, 3 iunie 2009, 19:23)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

      ... dar Kuznetsova - Williams era mult mai interesant (important) decat meciul Soranei, indiferent ca era sau nu romanca.
  • 0 (0 voturi)    
    Fratilor, (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:42)

    Cocolores [anonim]

    bagati puternic incurajari ca na-pucam sa ne dezmeticim si s-a terminat panarama.
    6-1 pentru australianca.
  • +3 (3 voturi)    
    :( (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:42)

    ADan [utilizator]

    Nu prea e corect meciul.. cum de a ajuns tipul asta, Stosur, sa participe la Turneul feminim..

    (mai bine tac ca imi iau batuta :D)

    Go Sorana!
  • 0 (0 voturi)    
    tare australianca (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:42)

    bogdy [anonim]

    Cred ca e prea puternica australianca. Deja e 5-1.
  • -1 (1 vot)    
    servici (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:52)

    Hiksos [anonim]

    australianca o face pe Cirstea din servici. slabe sanse
  • 0 (0 voturi)    
    live (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:56)

    io [anonim]

    incercati aici:

    http://www.ustream.tv/channel/libertad-tv
  • +1 (1 vot)    
    Nu castiga (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:57)

    Goe [anonim]

    Face enorm de multe greseli nefortate, pierde pe mana ei, nu ca australianca ar juca mai bine.
    • -1 (1 vot)    
      Cred ca urmaresti alt meci :) (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:18)

      DD [anonim] i-a raspuns lui Goe

      Este 4-1 in setul 2 si situatia arata cam asa:

      Winners: Cirstea 9, Stosur 23
      Unforced errors: Cirstea 17, Stosur 18

      Sa speram totusi ca isi revine, desi pare cam tarziu.....
  • +1 (1 vot)    
    hotnews live (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:02)

    romulanu [anonim]

    oare este chiar atit de greu pentru cineva din hotnews sa dea mai multe detalii asupra meciului? asta pt oamenii care nu sint in fata unui televizor...
  • +2 (4 voturi)    
    Incurajati mai fratilor (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:05)

    Cocolores [anonim]

    ca e groasa. 6-1, 2-1 pentru astralianca.
    Sa cante careva imnu daca stie cuvintele sau vreo manea mai inaltatoare pana nu e prea tarziu.
    Acum ori niciodata hai romanes!
  • +6 (6 voturi)    
    dezechilibrat meci (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:07)

    burebista [anonim]

    Din pacate e executie in direct, nu prea vad cum ar putea intoarce jocul.
    Felicitari pentru faptul ca a ajuns in sferturi totusi.
  • +3 (3 voturi)    
    pacat... (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:09)

    liviu_ [utilizator]

    deja e cam terminat meciul...
    chiar speram intr-o semifinala :(
    asta e, e tanara si sa speram ca isi va depasi performanta de la Roland Garros la anu
  • -1 (3 voturi)    
    hai sorana! (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:10)

    spectator [anonim]

    daca e cuminte si isi face jocul ...sorana o poate incurca pe australianca, cu toata forta ei fizica. ideal ar fi sa reuseasca sa o domine psihic, rezistand la mingile importante....si sa o plimbe mai mult, cu scurte si lungi...
  • +3 (3 voturi)    
    pierde (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:14)

    Ant [anonim]

    Australianca e buna, acopera bine terenul si o 'plimba' pe roanca cu mingi lungi si/sau inalte.
    Parca in setul 2 a inceput fata sa isi dea seama cum tre sa o joace pe australiana, insa moralul e scazut.
    Cum a zis comentatorul, 'a facut-o din muschi'(scuzati traducerea).
  • +3 (5 voturi)    
    gata(aproape) (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:17)

    Ant [anonim]

    N-au romanii tenis de semifinale in turneu de Grand Slam.
    Mai tre sa se nasca un Nastase.
    Hough
  • +1 (5 voturi)    
    Sa se interzica... (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:19)

    Claude [anonim]

    .... in competitiile feminine aparitia acestor malace , putzind a steroizi. Rusine, baaa!
    • +1 (3 voturi)    
      mai bine ar fi daca.. (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:26)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui Claude

      ...nu s-ar permite accesul pe forumurile publice fara un prealabil test de inteligenta, sau macar o testare a bunului simt.
      Ca sa te citez, 'Rusina, baaa!'
  • -6 (12 voturi)    
    Gata (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:20)

    spanac [utilizator]

    Meciul a fost gata de la inceput cand i-am zarit moaca aia speriata inainte de a intra pe teren. Apoi s-a vazut cum sta cu moralul. Slaba rau, nu are fata de optimi, ce sa caute in semifinala?
    • +6 (8 voturi)    
      @spanac (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:34)

      Cell_61 [utilizator] i-a raspuns lui spanac

      Bai, spanac, bine ca esti tu spanac. Esti si varza si spanac.
      Bine ca esti tu spanac de fier si acum cand aproape s-a terminat meciul dai pronosticuri.
      Ia ajungi tu in sferturi la un turneu de cartier si dupa aia mai vorbim.

      Bravo, Sorana! Mult succes in continuare!
      • -3 (7 voturi)    
        Celulosule ... (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:39)

        spanac [utilizator] i-a raspuns lui Cell_61

        ... si spontanule! :) Poate ca ajung mai stii, ca doar n-oi avea mentalitate de loser. Dar bine ca dai cu presupusul inainte de a ma cunoaste. Eu pe aia am vazut-o la tv, i-am vazut privirea, si era cam clar ce vrea de la meci :) Dar tu da-i ca oaia inainte ! :)
        • +2 (4 voturi)    
          @spanac (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:46)

          Cell_61 [utilizator] i-a raspuns lui spanac

          Mentalitatea de loser ti-ai dovedit-o cu mesajul tau de la finalul meciului.
          Daca vorbeai la inceput, poate te credeam. Dar cand era clar ca nu mai avea cum sa castige, normal ca era usor sa-ti dai cu parerea.
          Nu am inteles care era ideea cu oaia. Poate o indragesti tu prea tare si de aia o pomenesti, psihologule.

          I-ai vazut privirea...Uita-te in oglinda sa vezi un spanac.

          PS Si eu am castigat la loto duminica. Dar am uitat sa pun biletul. Aveam toate cele 6 numere pe el.
  • +2 (6 voturi)    
    cata lipsa de concentrare (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:24)

    dumil [utilizator]

    vai de mine cate mingii de incheiat ghemul a ratat fata asta....

    peste 1-2 ani, poate, o sa ajunga in to 10.
  • -1 (1 vot)    
    Aha (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:25)

    Ant [anonim]

    A obosit terminatorul.
    Sa vedem daca se poate psihic.
  • +1 (3 voturi)    
    Frati romani, (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:37)

    Cocolores [anonim]

    cum ii cu imnu, nu se anunta nimeni. Hai ca dau eu tonu:
    'Sculati voi oropsiti ai vieti, voi osanditi la foame sus...'.
    Hic, cred ca le-am incurcat, am luat o dusca de bucurie ca Sorana a castigat un Game si am incurcat strofele.
    Ajutorr!!
  • +2 (6 voturi)    
    mda... (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:38)

    liviu_ [utilizator]

    nu numai ca a pierdut, dar a pierdut umilitor...

    chiar ma oftica faptul ca romanii pierd 60-70% din meciuri din cauza psihicului... (in toate sporturile) ce dracu noi nu avem psihologi sportiri???
    chiar nu vede nimeni ca asta e problema nationala si trebuie rezolvata cumva ?!?!?!
    bine sorana are totusi o scuza ca e tanara si e oarecum normal sa ai caderi morale la varsta asta...
    • +6 (6 voturi)    
      de psihicul romanului se ocupa (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:51)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      televiziunile !
      Io nu-mi dau seama cum romanii se pot uita la TV.
      Cu foarte mici exceptii, toate emisiunile si filmele date sunt pt oameni cu creierul lis !
      Imbecilizare sigura !
      Politica la greu, fotbal, emisiuni de scandal in direct, tot felul de handicapati si handicapate au acces in direct !
      Dac n-ar fi tragic ar fi chiar vesel !!!
      • +5 (5 voturi)    
        da... (Miercuri, 3 iunie 2009, 17:05)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe

        corect...
        cu o mica corectura:
        politica si fotbalul din romania sunt total diferite de cele externe... la noi politica e un fel de concurs de injuraturi si fotbalul e o miuta cu injuraturi si scandaluri la final...
    • +2 (2 voturi)    
      n-are legatura (Miercuri, 3 iunie 2009, 17:18)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Daca in cazul sportivilor romani se aplica, nu e si cazul aici.
      Sorana si-a dovedit forta psihica in meciul anterior cand, in set decisiv, a reusit un re-break.
      In meciul asta australianca a fost prea puternica, a trimis mingile prea repede, sorana a trebuit sa alerge in permanenta sa se apere.
      Cand nu poti contracara o lovitura atat de puternica, nu prea poti miza decat pe greseli, care insa nu au venit.
  • -1 (3 voturi)    
    :( (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:39)

    menna [anonim]

    din pacate a pierdut 1-6 ; 3 -6
    off ce pacat!
  • +2 (4 voturi)    
    bravo sorana (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:40)

    ioi [anonim]

    Bine Sorana...

    Suntem mandri dde tine, de ce ai realizat pana acum.

    Pacat ca in al doilea set cu Stosur nu ai reusit decat un break din cate sanse ai avut.

    Inca o data suntem amndri de tine si mult spor si sanatate pe mai departe!
  • +1 (1 vot)    
    nu (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:40)

    Ant [anonim]

    N-a putut
  • -1 (1 vot)    
    scor gresit (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:41)

    ion [anonim]

    Dragilor conduce Kuznetsova
  • +2 (4 voturi)    
    Bravo Sorana (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:42)

    izaizbasa [anonim]

    Bravo Sorana!
    Ai reusit o performanta deosebita prin faptul ca ai ajuns pana aici. Iti doresc mult succes in continuare. Si multa putere de munca.
    Joci foarte bine
  • -2 (6 voturi)    
    S-a asternut din nou linistea (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:43)

    Cocolores [anonim]

    peste sufletele noastre si ne-am regasit iarasi locu nostru de invinsi.
    Lidia te-ai suparat pe mine cand am pronosticat 6-2, 6-3 pentru australianca.
    Am gresit un pic, rezultaul a fost 6-1 6-3.
    Dar cum speranta moare ultima mai incercam si la anu(si la multi ani).

    Hai sa traim bine!
    • +1 (5 voturi)    
      mda (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:51)

      serban [anonim] i-a raspuns lui Cocolores

      dac castiga, castiga pt ea, nu pentru tine...
      si daca a pierdut a pierdut tot pt ea, nu pt poporul romanesc... daca ea ar fi castigat, tu n-ai fi castigat nimic.
      daca vrem sa castigam, tre sa ne mobilizam fiecare, nu sa stam la teve. :)
      • +3 (5 voturi)    
        ba castiga si pentru noi (Miercuri, 3 iunie 2009, 17:10)

        sen [anonim] i-a raspuns lui serban

        ce roman a aparut in ultimul timp la televiziunile din strainatate? sorana cirstea la eurosport, in dialog cu mats wilander. daca ar fi castigat, presa internationala ar fi vorbit si de un om care face performanta, nu de hotii, violatorii si cersetorii din paris, roma, etc.
      • -1 (3 voturi)    
        Stimate d-le Serban, (Miercuri, 3 iunie 2009, 17:11)

        Cocolores [anonim] i-a raspuns lui serban

        am citit cu entuziasm postarea d-tale care prin continutul ei imi aminteste de filozofii Schopenhauer si Grigore de dupa Ureche.
        E drept mai mult de Grigore.
    • +4 (6 voturi)    
      Esti cam idiot! (Miercuri, 3 iunie 2009, 17:34)

      Ilie Tiriac [anonim] i-a raspuns lui Cocolores

      Ar trebui sa ai mai mult respect pentru o fata de 19 ani care a reusit o performanta pe care tu, cu tot neamul tau, nici macar nu indrazniti sa visati. Nu stiti decat sa dati aiurea din gura! Ia afisaza-ti CV-ul sa vedem ce ai realizat tu pana acum.
  • +2 (2 voturi)    
    hopes for the future ... (Miercuri, 3 iunie 2009, 17:12)

    ant. mihai (antmihai.blogspot.com) [anonim]

    felicitari pentru performanta realizata.

    in meciul de azi sorana a facut cam multe unforced errors, a ratat mult de putin, a pierdut mult conducand pe serviciu, nu a valorificat sansele, stosur fiind si mai 'barbata ...

    oricum, important nu e ca a pierdut azi, ci sa mentina ritmul si forma buna in mod constant!

    bravo!
  • +2 (2 voturi)    
    Vedeti ca a pierdut in 2 seturi (Miercuri, 3 iunie 2009, 18:18)

    narcis [anonim]

    2 seturi , nu 3
  • +4 (6 voturi)    
    Sorana (Miercuri, 3 iunie 2009, 18:36)

    othelo [anonim]

    Felicitari Sorana! Poate la urmatorul turneu o sa fie si mai bine. Succes!