Victor Hanescu s-a calificat in turul 4 (optimi de finala) al turneului de Mare Slem de la Roland Garros dupa ce l-a invins clar, scor 6-4, 6-4, 6-2, pe francezul Gilles Simon, numarul 7 mondial. Romanul s-a instalat la conducerea partidei inca din primul set, jocul sau exact surprinzdu-l pe mult mai titratul Simon. In urmatorul tur, romanul il va intalni pe chilianul Fernando Gonzalez, al 12-lea cap de serie al competitiei.

Cap de serie numarul 30 la Roland Garros, Victor va primi 68.400 de euro si 180 de puncte ATP pentru performanta sa.

Cea mai buna performanta a lui Victor Hanescu a fost inregistrata in 2005, atunci cand romanul a ajuns pana in sferturile de finala, acolo unde a fost eliminat de Roger Federer.

Victor Hanescu - Gilles Simon 6-4, 6-4, 6-2

Primul set a durat 41 de minute, al doilea s-a terminat dupa 57 de minute, in timp ce al treilea a fost castigat de Hanescu in 44 de minute.

Novak Djokovic (SRB) - Sergiy Stakhovsky (UKR) 6-3, 6-4, 6-1

Philipp Kohlschreiber (GER) - Juan Carlos Ferrero (ESP) 6-4, 2-6, 6-4, 6-7 (3/7), 6-3