Andy Murray, numarul trei mondial, s-a calificat in turul trei de la Roland Garros dupa o partida spectaculoasa impotriva lui Potito Starace, din Italia. A fost 6-3, 2-6, 7-5 si 6-4 pentru cel supranumit Zidul, dupa ore si 40 de minute.

Britanicul a castigat primul set in 25 de minute, scor 6-3, pentru ca italianul (numarul 104 mondial) sa revina si sa-l clar castige pe al doilea in 31 de minute, scor 6-2.

Setul trei a fost unul deosebit de interesant, Murray greseste multe mingi, iar peninsularul face 5-2 la game-uri. Scotianul are o tresarire de orgoliu si castiga urmatoarele trei jocuri, ducand scorul la 5-5 (dupa ce Potito a ratat doua mingi de set). Numarul trei mondial returneaza tot de pe fundul terenului si castiga setul cu 7-4, dupa 50 de minute de joc spectaculos.

Al patrulea set a fost, de departe cel mai echilibrat, mergandu-se cap la cap pana la 4-4. Murray castiga usor pe propriul serviciu, iar apoi inchide game-ul, setul si meciul printr-un break.