Record mondial la Roland Garros: 55 asi intr-o singura partida

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 24 mai 2009, 21:17 Sport | Tenis

Ivo Karlovic a reusit 55 de asi in partida de duminica de la Roland Garros, disputata in fata australianului Lleyton Hewitt si a stabilit un nou record mondial.

In ciuda performatei sale, croatul nu a reusit sa castige partida de 3 ore si 56 de minute si a cedat in fata adversarului sau in cinci seturi, scor 7-6, 7-6, 6-7, 4-6, 3-6.

Karlovic a batut recordul vechi de patru ani, detinut de Joachim Johansson. Suedezul a reusit la Wimbledonul din 2005 51 de asi.

1504 vizualizari

si suedezul a pierdut (Duminică, 24 mai 2009, 21:50)

marius [anonim]

mda.. si suedezul a pierdut meciul ala, cu Agassi parca, in 4 sau 5 seturi.
    morala: nu mai bateti recordul asta :)
    hmm (Luni, 25 mai 2009, 0:25)

sep [utilizator]

"Despite winning more than eight games on aces alone, Karlovic was four thunderbolt serves shy of equalling the all-time record of American Ed Kauder, who fired 59 in 1955." (sursa: Eurosport)
      Alt criteriu (Luni, 25 mai 2009, 11:04)

Dragos [anonim] i-a raspuns lui sep

Da, dar recordul mondial despre care se vorbeste in articol a fost stabilit DUPA introducerea tie-breakului. Prin 1955 existau si scoruri de 16-14 intr-un set.
        corect (Luni, 25 mai 2009, 13:34)