Alexandra Dulgheru a castigat turneul de tenis de la Varsovia, dupa ce a dispus in finala de ucraineanca Alona Bondarenko, scor 7-6, 3-6, 6-0. Ploaia a oprit de doua ori finala de la Varsovia, de fiecare data in favoarea romancei, care a invins-o pe numarul 39 in clasamentul WTA si a obtinut cea mai importanta performanta din cariera sa. Sportiva romanca si-a facut cel mai frumos cadou de ziua ei. Pe 30 mai, Alexandra va implini 20 de ani.

Alexandra are serviciul in debutul partidei si isi castiga game-ul, ca imediat dupa sa fie aproape de un break. Bondarenko se monteaza si revine. Ucraineanca conduce in game-ul urmator cu 40-15, dar romanca egaleaza, obtine avantajul si isi castiga serviciul: 2-1. Alexandra are doua ocazii sa obtina primul break, dar de fiecare data adversara revine in joc si isi castiga serviciul. Ocaziile se razbuna, ucraineanca face break si preia conducerea: 4-2. Sportiva romanca reuseste egalarea, iar soarta primului set se decide in tie-break: 7-6(3), in favoarea Alexandrei.

Setul secund incepe foarte bine pentru Bondarenko. Adversara Alexandrei conduce cu 4-0, dar partida este intrerupta din cauza ploii. Dupa ce s-a reluat meciul, Dulgheru se apropie la un singur game de adversara: 4-3. Cu toate acestea, Bondarenko isi adjudeca setul secund si soarta finalei se decide in setul al treilea.

In setul decisiv, Dulgheru conduce cu 2-0, iar ploaia isi face din nou prezenta la Varsovia. Partida este din nou suspendata. Se pare ca ploaia a fost de bun augur pentru Alexandra, deoarece romanca se impune in setul al treilea cu 6-0.

Pentru castigarea acestui turneu, Alexandra Dulgheru va primi 98.500 dolari si 470 de puncte WTA.