Alexandra Dulgheru a castigat turneul de la Varsovia

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 mai 2009, 16:20 Sport | Tenis

Alexandra Dulgheru, locul 83 in lume
Alexandra Dulgheru a castigat turneul de tenis de la Varsovia, dupa ce a dispus in finala de ucraineanca Alona Bondarenko, scor 7-6, 3-6, 6-0. Ploaia a oprit de doua ori finala de la Varsovia, de fiecare data in favoarea romancei, care a invins-o pe numarul 39 in clasamentul WTA si a obtinut cea mai importanta performanta din cariera sa. Sportiva romanca si-a facut cel mai frumos cadou de ziua ei. Pe 30 mai, Alexandra va implini 20 de ani.

Alexandra are serviciul in debutul partidei si isi castiga game-ul, ca imediat dupa sa fie aproape de un break. Bondarenko se monteaza si revine. Ucraineanca conduce in game-ul urmator cu 40-15, dar romanca egaleaza, obtine avantajul si isi castiga serviciul: 2-1. Alexandra are doua ocazii sa obtina primul break, dar de fiecare data adversara revine in joc si isi castiga serviciul. Ocaziile se razbuna, ucraineanca face break si preia conducerea: 4-2. Sportiva romanca reuseste egalarea, iar soarta primului set se decide in tie-break: 7-6(3), in favoarea Alexandrei.

Setul secund incepe foarte bine pentru Bondarenko. Adversara Alexandrei conduce cu 4-0, dar partida este intrerupta din cauza ploii. Dupa ce s-a reluat meciul, Dulgheru se apropie la un singur game de adversara: 4-3. Cu toate acestea, Bondarenko isi adjudeca setul secund si soarta finalei se decide in setul al treilea.

In setul decisiv, Dulgheru conduce cu 2-0, iar ploaia isi face din nou prezenta la Varsovia. Partida este din nou suspendata. Se pare ca ploaia a fost de bun augur pentru Alexandra, deoarece romanca se impune in setul al treilea cu 6-0.

Pentru castigarea acestui turneu, Alexandra Dulgheru va primi 98.500 dolari si 470 de puncte WTA.

2239 vizualizari

BRAVO ALEXANDRA !!! (Sâmbătă, 23 mai 2009, 16:30)

weiss [anonim]

O performanta minunata! Felicitari! La mai mare!
    Bravo, bravo, bravo! (Sâmbătă, 23 mai 2009, 16:31)

ploiesteanu [anonim]

Exceptionala fata noastra. Am vazut-o la Eurosport, are anvergura de mare tenismena. Cati ani o fi avand ?
      Tu cati crezi ? (Sâmbătă, 23 mai 2009, 17:44)

Bogdan [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

Din articol de mai sus "Sportiva romanca si-a facut cel mai frumos cadou de ziua ei. Pe 30 mai, Alexandra va implini 20 de ani"

Felicitari, am vazut meciul... foarte frumos .
    Bravoooo !!! (Sâmbătă, 23 mai 2009, 16:31)

Ovidiu [anonim]

Bravooo !!!!

Superb meciul !!!
    Ce fata minunata! (Sâmbătă, 23 mai 2009, 16:51)

Sorin [anonim]

Prevad un viitor fabulos pt ea! Love U!
    excelent! (Sâmbătă, 23 mai 2009, 17:24)

mircea [anonim]

felicitari! super performanta! daca era acolo fostul ambasador GABRIEL BARTAS, decapitat nemeritat si promotor, pe fond, al relatiilor bilaterale romano - polone, sarbatoarea era chiar mare, la nivel!
    califragilistic (Sâmbătă, 23 mai 2009, 17:51)

cosmin [anonim]

Foarte bine pentru ea ,mi s-a parut foarte nesimite emisiunile astea de stiri ca nu au zis nimic de ea
      Ai dreptate (Duminică, 24 mai 2009, 10:05)

ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

In toate stirile parca sunt obsedati: Steaua si dinamo steaua si steaua, steaua si rapid. Nu stiu alceva , cred ca sunt platiti de becali si de turcu. Eu nu mai ma uit la stiruile sportive de la antene, proteve si prima. Nu ma intereseaza sa stiu nimic despre mondenismul unor manelisti ratati.
    Felicitari! (Sâmbătă, 23 mai 2009, 18:01)

Marcela [anonim]

M-am bucurat enorm la castigarea primului set. Felicitari! Mare performanta, mare potential. Sper ca acesta sa fie numai inceputul victoriilor si a urcarii in clasament. Mult succes !
    felicitari (Sâmbătă, 23 mai 2009, 19:44)