Rafael Nadal si Roger Federer se vor intalni in finala de la Madrid Masters pentru prima oara dupa intalnirea din ultimul act de la Australian Open. Daca semifinala dintre Nadal si Djokovic a oferit un adevarat spectacol timp de patru ore si doua minute, meciul dintre Federer si pustiul Del Potro a aratat mai degraba ca o partida demonstrativa.

Nadal - Djokovic 3-6 7-6 7-6

Rafael Nadal a fost aproape de prima sa infrangere pe zgura in fata unui Djokovic motivat si hotarat sa bifeze prima victorie in fata spaniolului din cele noua meciuri jucate pe aceasta suprafata. Sarbul a castigat primul set, 6-3, in 51 de minute, timp in care a facut un break in game-ul doi si a reusit sa-si pastreze avantajul pana la final. Jocul constant si, mai ales, serviciul exact al sarbului au durat si in setul secund pe fondul unei replici palide din partea liderului mondial. Nadal a reusit cu chiu cu vai sa duca setul in tiebreak (a facut 21 de greseli nefortate in setul doi) si, dupa o ora si 37 de minute, a egalat situatia pe tabela. Publicul de la Madrid in frunte cu Ion Tiriac l-a sustinut neconditionat pe spaniol, insa Djokovic nu a renuntat la lupta si a preluat conducerea in decisiv cu 3-1. Unchiul lui Nadal isi musca buzele de emotii in timp ce elevul sau incepea sa joace din ce in ce mai bine si sa recupereze break-ul pierdut. Soarta acestei semifinale incredibile s-a decis in tiebreak, acolo unde Novak Djokovic a ratat doua mingi de meci, in timp ce Nadal a lovit decisiv la a doua incercare de a castiga partida.

Nadal a facut 50 de greseli nefortate pe tot parcursul partidei si a lovit decisiv de 31 de ori, plus patru duble-greseli. De cealalta parte, Djokovic a lovit castigator de 37 de ori, a facut 43 de greseli nefortate, a servit sase asi si a facut trei duble greseli. Cu toate acestea, Nadal s-a calificat in finala de duminica de la Madrid alaturi de rivalul sau traditional, Roger Federer.

Federer - Del Potro 6-3 6-4

A doua semifinala a turneului a fost mult sub nivelul tenisului aratat de jucatorii din prima parte. Fara sa arate un tenis deosebit, elvetianul si-a macinat adversarul cu un serviciu in forta si o serie de scurte executate ca la carte de Federer. Prins tot timpul la cativa metri in spatele liniei de fund, Del Potro nu a avut nicio sansa in fata lui Federer.