Roger Federer s-a distrat cu americanul James Blake, fostul numar unu mondial calificandu-se in sferturile de finala ale Mastersului de la Madrid dupa o victorie in doua seturi, scor 6-2, 6-4.

Federer a inceput hotarat partida, iar primul break s-a consemnat la 2-2. A fost momentul in care americanul a inceput sa cedeze teren in fata lui Roger, fostul lider al circuitului masculin castigand primul set, scor 6-2, dupa numai 29 de minute!

Elvetianul a inceput la fel de bine si setul doi, Roger realizand un nou break in debutul setului. S-a facut foarte repede 2-0, 3-1, 4-2, iar mai apoi 5-3 pentru Federer. Blake s-a miscat greu, nu a fost capabil sa raspunda loviturilor lui Federer, iar soarta partidei a fost tot timpul una previzibila. Federer castiga setul doi cu 6-4 si ajunge in primii opt jucatori de la Madrid.

Disputa dintre Roger Federer si James Blake a durat numai o ora si un minut.