Rafael Nadal a castigat Turneul Masters de la Roma, dotat cu premii in valoare de 2,75 milioane de euro, dupa o finala de poveste contra sarbului Novak Djokovic, al treilea favorit. A fost 7-6, 6-2 pentru numarul unu mondial, ibericul trecandu-si in cont cea de-a 30-a victorie consecutiva pe zgura.

Spaniolul a castigat foarte greu primul set, la tie-break (scor 7-2) dupa un tenis de inalta clasa cu lovituri si executiii desenata parca de cei doi. Djokovic rateaza o minge usoara, iar Nadal realizeaza mini break-ul. A fost suficient pentru ca numarul unu mondial sa triumfe in primul set al finalei.

Vizibil marcat de ultimele evenimente ale partidei, Novak a incercat din rasputeri sa-i tina piept tavalugului Nadal, dar Rafa a reusit sa castige pe serviciul sarbului la scorul de 3-2 la game-uri in favoarea sa. Incet dar sigur, spaniolul a trecut la carma meciului, fiind doar o chestiune de timp pana la izbanda finala. A fost 6-2 in setul doi, iar Nadal triumfa la Roma, acolo unde ultimul castigator era chiar Djokovic.

Rafael Nadal este imbatabil pe zgura de 30 de partide, acesta castigand in 2009 toate cele trei turnee disputate pe aceasta suprafata (Barcelona, Monte Carlo si Roma) (are un total de patru turnee castigate in acest sezon).

Liderul tenisului de camp masculin va pleca de la Roma cu 1000 de puncte ATP si cu un cec in valoare de 434.000 de euro, in timp ce Djokovic va incasa 203.000 de euro si 600 de puncte.