Turneul Masters de la Roma

Rafael Nadal - Novak Djokovic 7-6, 6-2/ Nadal, fara rival pe zgura

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 3 mai 2009, 19:33 Sport | Tenis

Rafael Nadal, triumfator la Roma
Foto: Ager Press
Rafael Nadal a castigat Turneul Masters de la Roma, dotat cu premii in valoare de 2,75 milioane de euro, dupa o finala de poveste contra sarbului Novak Djokovic, al treilea favorit. A fost 7-6, 6-2 pentru numarul unu mondial, ibericul trecandu-si in cont cea de-a 30-a victorie consecutiva pe zgura.

Spaniolul a castigat foarte greu primul set, la tie-break (scor 7-2) dupa un tenis de inalta clasa cu lovituri si executiii desenata parca de cei doi. Djokovic rateaza o minge usoara, iar Nadal realizeaza mini break-ul. A fost suficient pentru ca numarul unu mondial sa triumfe in primul set al finalei.

Vizibil marcat de ultimele evenimente ale partidei, Novak a incercat din rasputeri sa-i tina piept tavalugului Nadal, dar Rafa a reusit sa castige pe serviciul sarbului la scorul de 3-2 la game-uri in favoarea sa. Incet dar sigur, spaniolul a trecut la carma meciului, fiind doar o chestiune de timp pana la izbanda finala. A fost 6-2 in setul doi, iar Nadal triumfa la Roma, acolo unde ultimul castigator era chiar Djokovic.

Rafael Nadal este imbatabil pe zgura de 30 de partide, acesta castigand in 2009 toate cele trei turnee disputate pe aceasta suprafata (Barcelona, Monte Carlo si Roma)  (are un total de patru turnee castigate in acest sezon).

Liderul tenisului de camp masculin va pleca de la Roma cu 1000 de puncte ATP si cu un cec in valoare de 434.000 de euro, in timp ce Djokovic va incasa 203.000 de euro si 600 de puncte.


Citeste mai multe despre   





















948 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Vamos Rafaaa !!!! (Duminică, 3 mai 2009, 20:03)

    Bogdan [anonim]

    ....Super-Rafa e intr-o forma extraordinara ! Ma intreb : oare chiar castiga tot ce se joaca pe zgura anul asta ?/???
  • +3 (3 voturi)    
    brief analysis ... (Duminică, 3 mai 2009, 20:54)

    mihai ant (antmihai.blogpsot.com) [anonim]

    1. e o placere sa asculti comentariul in engleza al unor oameni care se pricep la acest lucru.

    2. CTP-ul incearca, dar nu are stofa. pe mine m-a izbucnit rasul la fiecare metafora a lui.


    3. nu poti avea pareri pertinente uitandu-te din cand in cand la o finala sau urmarind niste rezultate.

    atunci cand urmaresti saptamana de saptamana fiecare turneu, cu cat mai multe meciuri, pe parcursul anilor, citesti reviews-uri, reviste, articole, statistici, forum-uri avizate, iti poti forma o imagine clara despre profilul unui jucator.

    4. continui si punctez:

    NADALe intr-adevar cel mai in forma jucator din era post-sampras.agassi.becker, mai ales pe zgura.
    asta nu inseamna ca e 'extraterestru, robot, dopat, sau alte aberatiii care se mai vehiculeaza. pur si simplu munceste, e dedicat 100 per cent, are mentalul foarte solid (l-ati vazand rupand racheta vreodata?), si nu in ultimul rand e foarte fair-play on si off-court.
    problema e cat va mai putea 'duce acest 'travaliu si ce alte provocari vor mai veni. live to tell ...

    despre FEDERER, sunt de acord ca e intr-o lipsa de forma dupa us open-ul din 2008 (necastigand niciun turneu de atunci). ii lipseste dorinta aceea de a juca tenis, e incordat, crispat, complexat, in unele cazuri. asta nu inseamna ca nu o sa mai castige un wimbledon sau us open. oricum, inca 2-3 ani mai poate face performanta.

    despre NOLE, ii lipseste mentalul, conditia fizica, concentrarea in punctele cheie, constanta. ramane un adversar pe masura pentru nadal in viitor. daca va face fata, va bate cam toate recordurile (e 147-4 pe zgura, 15 masters-ul dupa 17 ale lui agasii, 6 grand slam-uri, etc. ...)
  • +3 (3 voturi)    
    continued (Duminică, 3 mai 2009, 20:56)

    mihai ant (antmihai.blogspot.com) [anonim]

    despre noul numar 3 (desi daca ma intrebati, nole e mai bun) MURRAY, e inca 'copil. face jocuri foarte bune si apoi unele dezastruoase.
    mai are de lucrat mult, desi ramane pe hard un adversar real pentru nadal et. co.

    despre ceilalti 'lupi tineri, del potro, simon,
    monfils, inca nu au tot ce le trebuie pentru a atinge cel mai inalt nivel: constanta in primul rand, rabdare, mental, joc complet.
    ceilalti 'seniori, nalbandian, davydenko, roddick, verdasco mai au zvacniri, dar cum ziceam, cheia e constanta si jocurile bune cu adeversarii de top.

    p.s. mi-am permis comentariile acestea, dupa sute si sute de meciuri vazute si studiat jocul de tenis de aproape 15 ani, de cand ivanisevic-agassi-sampras-kuerten-kafelnikov-rafter faceau meciuri de neuitat ...
    • 0 (0 voturi)    
      @antmihai (Duminică, 3 mai 2009, 22:05)

      weiss [anonim] i-a raspuns lui mihai ant (antmihai.blogspot.com)

      O adresa de email se poate? As vrea sa te intreb cateva lucruri...
    • 0 (0 voturi)    
      stimate domn (Duminică, 3 mai 2009, 22:16)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui mihai ant (antmihai.blogspot.com)

      mi-a facut placere sa citesc comentariul, si sunt de acord cu toate: si pe mine ma dispera CTP-ul, chiar nu este cazul ca el sa comenteze tenis.
      Da, sunt de acord cu ce ziceti de nadal, federer&co, cu o mica rectificare, nu l-as baga pe Verdasco la cei 25 de ani ai lui printre lupii batrani. In rest toate cele bune
  • +1 (1 vot)    
    erata (Duminică, 3 mai 2009, 21:47)

    mihai ant. (antmihai.blogspot.com) [anonim]

    despre recorduri, era vorba evident de nadal, nu de nole.

    mea culpa
  • 0 (0 voturi)    
    ATENTIE!!! (Duminică, 3 mai 2009, 22:21)

    Sorin Blaj [anonim]

    Nadal a castigat anul asta 5 (cinci) turnee: Australian Open, Indian Wells, Monte Carlo, Barcelona si Roma.

    N-ar strica sa fiti mai profesionisti, ca de amatori e plina lumea.
  • 0 (0 voturi)    
    mail address (Duminică, 3 mai 2009, 22:35)

    mihai ant. [anonim]

    @weiss:
    mehighlkp@yahoo.com
  • +1 (1 vot)    
    follow-ups ... (Duminică, 3 mai 2009, 23:50)

    mihai ant [anonim]

    @antonH: da, verdasco e destul de copt, dar nu 'batran'. :)

    @sorin blaj: problema cu unele articolele de la hoȚnews, nu numai cele de sport, e ca sunt preluate, traduse (deseori prost si imprecis), fara comentariu personal avizat si critic.

    toate bune!
  • +1 (1 vot)    
    Meci superb (Luni, 4 mai 2009, 8:37)

    didi [anonim]

    Nu sunt fan Nadal (chiar nu imi place stilul lui de joc) insa nu pot sa nu ma inclin in fata acestui jucator. In acest moment este de departe numarul 1 mondial si cred ca va ramane pe aceasta pozitie mult timp de acum incolo. Nu pot insa sa nu remarc stilul ultra DEFENSIV (dar AGRESIV) pe care il practica. De fapt el isi propune in primul rand sa returneze toate mingile inapoi in teren, de foarte putine ori incercand sa atace (de veniri la fileu nici nu se pune problema - ieri a avut parca o singura incercare si a pierdut acel punct). Se dovedeste insa ca aceasta este o tactica foarte buna, neexistand in acest moment un jucator care sa poata riposta la acest stil (speranta mea era Dkiokovici...). Cred ca singurul jucator ce ar avea sanse in fata lui Nadal ar fi cel ce joaca cu mana stanga dar e draptaci din nastere (adica exact ca si Nadal) - doar ca acest jucator nu exista!. Cei ce joaca cu dreapta nu au sanse intrucat incearca sa joace pe reverul adversarului (in mod normal la un dreptaci) iar lui Nadal acest joc ii vine ca o manusa (daca ati observat in meciul de ieri, au fost nenumarate mingi jucate exceptional de Djokovici pe partea stanga a lui Nadal iar acesta le-a ajuns pe toate - la unele chiar a returnat fara seprante pentru adversar). In fata oricarui alt adversar Djokovic cred ca ar fi castigat meciul...

    Cred ca Nadal va castiga toate turneele pe zgura la care va partcipa anul asta (atentie insa ca nu mai sunt multe, urmeaza Madrid, Rolland Garros si probabil Hamburg).

    Astept cu interes Roland Gaross-ul, poate se va produce o surpriza, desi nu prea cred...