Novak Djokovic a avut in ploaie principalul aliat impotriva lui Roger Federer, sarbul revenind in partida dupa ce disputa a fost intrerupta o ora din cauza picaturilor. Condus cu 1-0 la seturi (scor 6-4), Novak s-a intors de la cabine mult mai hotarat, numarul trei mondial castigand urmatoarele doua seturi (6-3, 6-3) pe fondul unei scaderi mari in jocul lui Federer. Sarbul se califica in finala turneului de la Roma, acolo unde este campionul en-titre.

Federer a inceput mai bine semifinala de la Roma (cu un joc mult mai agresiv), dar nu a reusit sa castige pe serviciul lui Djokovic, cu toate ca a avut mai multe sanse in primele game-uri. S-a mers cap la cap pana la scorul de 4-4, atunci cand elvetianul a reusit break-ul. Roger a servit impecabil si si-a adjudecat primul set cu 6-4.

Al doilea set a inceput foarte bine pentru fostul numar unu mondial, Federer reusind sa castige pe serviciul sarbului la chiar primul game. Roger serveste impecabil si face 2-0 in doar cateva minute de joc din setul doi. La 2-1 pentru elvetian incepe ploaia, iar partida a fost intrerupta.

Tocmai ploaia avea sa fie cel mai important atuu al sarbului, Djokovic venind mult mai hotarat de la vestiare. Favoritul numarul trei al turneului de la Roma castiga setul doi cu 6-3, dupa ce Roger a avut 2-1, rezultat realizat dupa un break de senzatie.

In ultimul set, Federer "si-a adus aminte" de evolutiile lui slabe din ultima perioada, iar Djokovic a profitat de fiecare ocazie pentru a-l presa pe elvetian incet si sigur. Dupa ce a salvat doua mingi de meci, Federer a trebui sa recunoasca suprematia lui Novak Djokovic, sarbul castigand in decisiv cu 6-3.