Rafael Nadal s-a calificat in finala de la Barcelona dupa o victorie in minimum de seturi in fata rusului Nicolai Davydenko, 6-3 6-2. Liderul mondial a avut un meci mult mai greu decat o arata scorul, insa rusul nu a avut puterea sa-i reziste matadorului pe zgura catalana.

Rusul a inceput partida foarte bine, fiind aproape chiar sa faca break pe primul serviciu al spaniolului. De fapt Davydenko a avut noua mingi de break pe tot parcursul meciului, a servit cu doi asi mai multi decat Nadal, a servit mult mai bine decat spaniolul, insa liderul mondial a demonstrat inca o data ca zgura ii este cea mai draga suprafata si cand nu joaca la nivelul sau maxim. In setul secund, rusul a clacat de tot in timp ce spaniolul s-a dezlantuit, mai ales pe final, castigand setul, totodata si meciul, intr-o maniera de mare campion.