VIDEO Nadal triumfa la Monte Carlo

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 19 aprilie 2009, 20:09 Sport | Tenis

Nadal a luat titlul la Monte Carlo
Rafael Nadal castiga al treilea sau titlu din acest sezon. Numarul unu mondial l-a invins, duminica, in finala de la Monte Carlo pe sarbul Novak Djokovic, dupa un meci trait la intensitate maxima de ambii tenismeni. O partida de trei seturi, in care cel cu nervii mai tari si executiile sigure a castigat.

Break - break: inceput promitator la Monte Carlo, in finala dintre Rafael Nadal si Novak Djokovic. Spaniolul castiga primul game al meciului pe serviciul adversarului, dar sarbul riposteaza imediat si egaleaza situatia: 1-1. Rafa pune presiune pe Nole, dar acesta din urma nu cedeaza, isi castiga serviciul si reuseste un nou break. Djokovic preia conducerea (3-1), dar nu pentru mult timp. Sarbul acuza dureri la spate, dar nu cedeaza. Nadal ataca decisiv, se apara incredibil si ia primul set dupa ce castiga patru game-uri consecutive.

Dar odata cu debutul setului secund, Djokovic isi intra din nou in forma. Break din prima, il forteaza pe adversar sa greseasca si preia conducerea: 3-1. Din nou break si sarbul nu-i da nicio alternativa lui Nadal. Djokovic isi pastreaza calmul si reechilibreaza situatia la general. 6 la 2 in setul secund, iar meciul se prelungeste pana in setul decisiv.

Setul al treilea incepe incrancenat cu un game disputat timp de 13 minute. Djokovic e mai energic decat Nadal si conduce cu 30-0 pe serviciul adversarului. Dar spaniolul demonstreaza ca nu degeaba se afla in fruntea clasamentului mondial ATP si il exaspereaza pe Nadal in momentul in care salveaza trei mingi de break. Spaniolul isi castiga serviciul pana la urma si face si un break. Sarbul ramane in joc si reuseste un break (2-1), dar Nadal ii raspunde cu aceeasi moneda. Cu o forma fizica mult sub cea a lui Nadal, Nole cedeaza setul cu 1-6.

Rafael Nadal - Novak Djokovic  6-3 2-6 6-1

1050 vizualizari

Vamos Rafa !! (Duminică, 19 aprilie 2009, 22:22)

anonimus [anonim]

....super meciul ! si Nole a facut un meci extraordinar ! ...dar Rafa ramane rege pe zgura ! - a inceput formidabil sezonul de zgura - i-a surclasat in meciuri directe pe principalii sai contracandidati de anul asta ( Murray & Djokovic ) . Pacat ca Federer nu mai are " chef " de tenis .....inca ar mai putea face finale de vis cu Rafa !
    Un meci de vis (Luni, 20 aprilie 2009, 0:11)

Soro [utilizator]

Meciul si mingea aceea din film au fost super.
    Nova a jucat intr-adevar bine dar e clar ca nu i-a facut afta lui Rafa.
    Bravo Sport.ro ca v-ati tinut de promisiune si ati dat "tenis de mare clasa". Sa va tina tot asa si restul anului.
    felicitări (Luni, 20 aprilie 2009, 12:26)

un fan al ambilor finalişti [anonim]

FELICITĂRI ambilor finalişti !!!
    a fost un meci care ne-a ţinut lipiţi de tv.
    un adevărat dar de Paşte!

p.s.Dorim mai mult tenis pe ecranul postului,mai puţine pauze pt...ŞTIRI în timpul unui meci ca cel de ieri ,şi -fără supărare-cu comentatori mai...temperaţi în logoree.
    un tennis de clasa (Luni, 20 aprilie 2009, 21:49)

@ndrei [anonim]

SUCCES in continuare ambilor jucatori pe tot parcursul anului!Acest joc de tennis de la MONTE CARLO a fost de super clasa.Cum era de asteptat nadal a castigat cel de-al cincilea turneu din monaco.Nadal este cu siguranta cel mai bun jucator de tenis din toate timpurile pe toate suprafetele de joc.SUCCES in continuare RAFAEL NADAL! TE ASTEPT SA CASTIGI SI TURNEUL DE LA ROLAND GARROS!!!
      si totusi... (Marţi, 21 aprilie 2009, 8:04)

didi [anonim] i-a raspuns lui @ndrei

Acest meci a avut un moment psihologic - mingea din filmul prezentat. Alta era desfasurarea daca Djokovic ar fi castigat punctul. Nadal este intra-devar cel mai bun jucator, probabil din toate timpurile pe zgura, insa nu stiu cat timp va mai avea succes cu acest stil de joc. Cred ca ati observat ca joaca un stil ULTRA DEFENSIV (dar AGRESIV), bazandu-se foarte mult pe greseala adversarului (in primul rand isi propune sa returneze toate mingile in terenul advers). Murray cred ca a invatat multe dupa meciul din semifinale, nu mai zic de Djokovic...In acest moment cei 2 reprezinta principalul pericol pentru Nada, vremea lui Federer se pare ca a apus (desi nu se stie niciodata, poate Federer se concentreaza doar pe Rolland Garos).
      Revenind la meci, a fost de departe cel mai spectaculos din ultima vreme (poate doar finala de la Australian Open sa fi fost peste, macar ca si dramatism) iar ambii jucatori merita felicitati. Sa speram ca vor urma si alte meciuri la fel de frumoase. Eu unul astept cu interes Rolland Garos-ul, unde sper sa apara ceva surprize...

P.S. Nu sunt deloc fan Nadal (chiar nu imi place cum joaca), insa ma inclin in fata ambiitiei, daruirii si capacitatii de efort a acestuia. Daca avea si talentul lui Federer cu siguranta ar fi fost cel mai mare jucator din toate timpurile...