Andy Murray si-a adjudecat al treilea titlu din acest sezon! Britanicul l-a invins pe Novak Djokovic in finala de la Miami. Desi a castigat destul de usor primul set (6-2), sarbul a revenit in joc si conducea cu 4-1. Dar Murray a revenit spectaculos si a castigat si setul secund cu 7-5. Cu toate ca a castigat trei turnee in acest sezon, Murray nu ii fura inca locul trei mondial lui Djokovic.

Forma buna in care se afla Andy Murray a facut ca meciul sa inceapa cum nu se poate mai bine pentru britanc: ataca pe serviciul lui Djokovic si obtine break-ul. Murray nu are probleme in a-si castiga serviciul. Il invita pe sarb la fileu si il executa cu un forehand castigator. Nole face din ce in ce mai multe greseli si ii ofera oponentului sau un nou break. Britanicul nu face un joc nemaipomenit, dar reuseste sa tina mingea in teren. Murray isi castiga serviciul si conduce cu 4-0. Depasit clar de situatie, Djokovic reuseste totusi sa castige un game: 5-1. Murray e la un pas de a castiga setul, dar Djokovic da semne ca nu vrea sa se dea batut si isi castiga propriul serviciu. Totusi, sarbul nu poate obtine primul break si britanicul ia primul set cu 6-2.

Murray incepe cu un break si setul secund, iar Djokovic cere ingrijiri medicale. Dar imediat il surprinde pe Murray. Sarbul relanseaza jocul, obtine doua break-uri consecutive, isi castiga game-urile si conduce cu 4-1 in setul al doilea. Djokovic s-a vazut prea devreme castigator al setului, iar Murray se apropie incet si sigur, isi castiga game-ul si ii ia sarbului si un break (5-4 pentru Djokovic). Un as si britanicul egaleza: 5-5. 30-0 si Djokovic incepe sa creada in sansa lui. Dar Murray isi forteaza adversarul sa greseasca si face un nou break (6-5). Serveste pentru meci si nimic nu-l mai opreste sa obtina al treilea titlu din acest sezon.