Rafael Nadal s-a calificat in finala turneului de la Indian Wells. Spaniolul l-a invins in semifinale pe Andy Roddick cu scorul de 6-4, 7-6(4) si il va intalni in ultimul act pe Andy Murray. Partida dintre Nadal si Roddick a fost... ciudata. Ambii jucatori au facut o groaza de greseli nefortate, probabil si din cauza vantului care batea cu putere.

Spaniolul a detinut controlul partidei si, desi nu a fost la turatie maxima, a stiut cum sa procedeze in momentele dificile. Roddick a fost acelasi: serve puternice, cateva mingi spectaculoase, deficitar pe rever si la fileu.

In primul set cei doi au mers cap la cap pana la scorul de 3-3. Roddick si-a pierdut serviciul, aceasta si din cauza ca Nadal a facut doua passing-shoturi senzationale iar cand a inaintat la fileu, americanul s-a pierdut cu firea. Odata break-ul facut, Nadal si-a vazut linistit de joc si a castigat cu 6-4.

Setul doi a avut o doza de dramatism. Nadal si Roddick au izbutit cate un break, apoi, la 5-4 pentru spaniol, acesta joaca foarte prost game-ul si ii permite americanului sa egaleze. Roddick preia conducerea dar se intra in tie-break acolo unde Nadal a gresit mai putin si s-a calificat in finala.