Victor Crivoi nu a ripostat in fata unul Gabashvili odihnit si dornic sa incheie partida cat mai repede. Intr-o ora si 5 minute, romanul a avut probleme in a-i returna serviciile adversarului si a cedat fara prea multa lupta. Loviturile in forta ale rusului au facut ca partida sa se desfasoare intr-un ritm alert. Intr-un meci fara miza, Victor Crivoi si-a depus armele rapid si Rusia s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Davis cu scorul general de 4-1. Romania va disputa barajul Cupei Davis in septembrie.

Desfasurarea partidei:

2-6 Trei mingi de meci pentru Rusia si Crivoi nu riposteaza. Gabashvili debuteaza in Cupa Davis cu o victorie categorica

2-5 Probleme pentru roman in a-si castiga mingile pe propriul serviciu. Din nou dubla greseala a lui Crivoi si un nou break a rusului

2-4 Crivoi ajunge cu greu mingile servite cu putere de rus, iar Gabashvili se distanteaza

2-3 Gabashvili conduce cu 30-0, dar Crivoi egaleaza. Romanul comite imediat o dubla greseala si ii ofera rusului o noua minge de break. Romanul il invita pe adversar la fileu si scorul devine 40-40. As si reuseste cu greu sa-si castige serviciul

1-3 Fara solutii pare Crivoi in fata rusului, care face un nou game alb

1-2 Crivoi serveste scurt, iar Gabashvili are probleme in a returna mingile din apropierea fileului. Rusul obtine minge de break, dar Victor reuseste egalarea. Gabashvili face al doilea break din aceasta partida

1-1 Voleul lui Gabashvili paraseste suprafata terenului, iar Crivoi castiga primele puncte din aces game: 15-0. Insa loviturile ca din tun ale rusului nu-i permit sa stranga mai multe puncte

1-0 Crivoi il plimba mai mult pe teren pe adversar si castiga primul game din setul secund

Setul secund

4-6 Returul lui Gabashvili incepe cu doi asi si imediat obtine trei mingi de set. Rusul isi adjudeca primul set

4-5 Rusul pare ca vrea sa termine rapid meciul si obtine doua mingi de break. Crivoi le anuleaza prin doi asi si castiga game-ul dupa ce a avut de trei ori avantaj in fata lui Gabashvili. Rusul serveste pentru set

3-5 Inca un game pentru Rusia! Crivoi nu are inca nicio sansa de a reusi un break

3-4 Ritmul alert al loviturilor rusului il fac sa si greseasca, iar Crivoi profita si castiga game-ul printr-un as

2-4 Schimb bun de pase intre cei doi, iar Crivoi il obliga pe Gabashvili sa greseasca. Serviciul in forta a rusului nu-i ofera prea multe solutii lui Crivoi, care pierde inca un game

2-3 Rusul joaca agresiv, iar Crivoi nu se poate obisnui cu ritmul impus de adversar. Romanul salveaza alte doua mingi de break, anuleaza avantajul rusului si isi castiga serviciul

1-3 Game alb! Gabashvili il executa pe Crivoi cu patru asi

1-2 Rusul obtine trei mingi de break. Crivoi reuseste sa salveze una, dar dupa o dubla greseala, Gabashvili preia conducerea

1-1 Gabashvili serveste puternic si egaleaza printr-un as

1-0 Crivoi este primul la serviciu. Ambii jucatori au un ritm alert de joc, dar rusul preia comanda si are doua mingi de break. Crivoi le anuleaza si restabileste egalitatea. Rusul trimite mingea in plasa si Victor castiga primul game