Interviu HotNews.ro

Marius, Copilul matur: In setul trei am auzit imnul, atunci a cazut ceva din cer care m-a trezit

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 martie 2009, 19:06 Sport | Tenis

Marius Copil, invingator in Guatemala
Foto: HotNews.ro
Are doar 18 ani, iar la debutul pentru echipa Romaniei in Cupa Davis a uimit prin maturitatea aratata, in pofida faptului ca il cheama Copil. Vrea sa devina, in urmatorii ani, liderul unei formatii tricolore care sa conteze in tenisul mondial. Marius Copil le multumeste spectatorilor care au cantat, in setul 3, imnul national, acela fiind momentul in care "a cazut parca ceva din cer care m-a trezit", dupa cum marturiseste chiar el.


Marius, cat de greu a fost debutul in Cupa Davis?

Marius Copil: Offf... Mult mai greu decat va puteti imagina, acolo, in teren, presiunea a fost mult mai greu de suportat decat in tribune sau la televizor.

Ai avut emotii?

M. Copil: Nu am avut emotii, am avut foarte multe emotii. Ma bucur enorm ca totul a iesit, pana la urma, cum trebuie. A fost un debut extraordinar, nu speram la asa ceva.

In pofida numelui tau (nr Copil) ai aratat multa maturitate in joc. Care ar fi secretul?

M.Copil: Am inceput meciul foarte nasol, departe de maturitatea mult dorita. Odata cu trecerea game-urilor am inceput sa intru in meci. M-a ajutat foarte mult Horia (nr Tecau) cu sfaturi si incurajari. De asemenea, si Andrei (nr Pavel) m-a sustinut enorm.

Cand s-a produs revirimentul tau in joc?

M. Copil: In setul al treilea s-a auzit de undeva din tribuna din dreapta mea imnul Romaniei, cantat de cativa suporteri. Acela a fost momentul care m-a intarit cel mai mult. Am simtit efectiv cum imi creste pulsul. A cazut parca ceva din cer care m-a trezit.

Cat de mult a contat aportul publicului?

M. Copil: Enorm, pot sa spun ca si datorita lor am castigat astazi. Au fost fantastici si ne-au condus catre o victorie nesperata.

La 2-0 la seturi pentru rusi mai sperati in victorie?

M. Copil: De sperat, mai speram, dar stiam ca va fi aproape imposibil sa-i mai batem. Au avut o echipa din care a facut parte Marat Safin, unul dintre cei mai buni jucatori din lume, iar asta a contat enorm. Ne-am pastrat increderea, iar dupa castigarea primului set am prins aripi.

Putem spune ca astazi (nr sambata) s-a nascut viitorul lider al echipei nationale de Cupa Davis a Romaniei?

M. Copil: Sper sa fie asa, de fapt, imi doresc enorm. Vreau sa confirm anul acesta, sa nu pun presiune pe mine si sa cresc in joc.

Ce iti propui pentru 2009?

M. Copil: Vreau sa imi imbunatatesc jocul la dublu, iar la simplu vreau sa ajung intre primii 200 din lume. De asemenea, sper sa evoluez in continuare in partidele de dublu din Cupa Davis.


Citeste mai multe despre   























2540 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    La mai mare ! (Sâmbătă, 7 martie 2009, 19:40)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    In primii 200 in 2010 si in primii 10 in 2011 ! Avem nevoie de noi lideri in tenis ! Fii tu acela !
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo!!! (Sâmbătă, 7 martie 2009, 22:11)

      Andrei-de-la-Orhei [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Cita modestie si bun simt, la mai mare!Sa te fereasca Dumnezeu de accidentari!Perseverenta ,incredere si munca si-ti vei realiza scopul propus!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo, Copile ! (Sâmbătă, 7 martie 2009, 21:00)

    dan [anonim]

    Ai o atitudine perfecta pentru performanta. Spre deosebire de "poetul" Victor Hanescu, din partea caruia am retinut doar atat: "Nu va fi o tragedie daca pierdem meciul cu Rusia". Asta arata atitudinea lui de loser. Spre deosebire de el, tu ai crezut in victorie in chiar si in cele mai defavorabile momente, indiferent de valoarea adversarului si de calculele hartiei. Ai stiut sa-ti iei impulsul de care aveai nevoie pentru a castiga, si doar moralul tau te-a facut sa fii victorios azi. Asa face un invingator, moare cu adversarul de gat !
    Felicitarile mele ! Daca te tin "suruburile" vei ajunge mare.
  • +1 (1 vot)    
    bravo, rusine (Sâmbătă, 7 martie 2009, 21:50)

    marius [anonim]

    Bravo baieti, se poate. Rusine Tiriac, numai gura e de tine!
  • 0 (0 voturi)    
    Asta da educatie (Sâmbătă, 7 martie 2009, 22:51)

    Lucianmotzul [anonim]

    Cind lupti pt tara ,cind inima ta simte dragoste de tara atunci prinzi puteri nebanuite ,iubirea de tara te face mare .bravo MARIUS si sa fi sanatos sa reprezinti cu cinste culorile tari noastre dragi ROMANIA,antreneazate si fi serios si vei ajunge mare in tenis .Cred ca educatia patriotica primita acasa in familie si la scoala conteaza mult,ia sa vazut.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Duminică, 8 martie 2009, 2:25)

    mozzy [utilizator]

    bravo băieți!
  • 0 (0 voturi)    
    Copilul COPIL (Duminică, 8 martie 2009, 9:49)

    Gheorghe Buhac [anonim]

    FELICITARI MARIUS
    Acum pentru Ion Tiriac .
    La vremea ta , pe cand jucai pentru Romania , tara intreaga te-a sustinut si te-a impins spre performanta , performanta care apoi ti-a adus bani .
    Ce ar fi fost Ioane ca in loc sa dai avioane altora si sa pui o padure la dispozitia altora ,
    Ce ar fi fost Ioane sa faci o arena care sa se numeasca TIRIAC ARENA , sa aiba copii astia unde sa joace si tu sa te simti mandru ca esti roman pentru ce faci pentru tara si nu pentru ce faci pentru tine .
    Spune Isus sa inveti sa fii smerit .
    Gheorghe Buhac
  • 0 (0 voturi)    
    Fight! Fight! Fight like you never fought before! (Duminică, 8 martie 2009, 10:30)

    L. [anonim]

    Nu contează dacă pierdeți sau cîștigați. Luptati! Dați totul pe teren. Doar atit va cerem.
  • 0 (0 voturi)    
    frumoase raspunsuri (Duminică, 8 martie 2009, 10:59)

    veninusrl [anonim]

    da baiatul asta! imi place, dar ce am preferat a fost declaratia cum ca imnul cantat spontan de specatatori l-a ajutat!
    bravo lor!
  • 0 (0 voturi)    
    Vodka (Duminică, 8 martie 2009, 16:28)

    Weather [anonim]

    Mai copii,nu va imbatati cu apa rece...Safin era manga de beat,asa ca voi 2 v-ati chinuit sa bateti un rus singur,si ala de mina a doua....Mai e muuuuult pina departe.