Hanescu il ataca pe Tiriac: In loc sa ne ajute, habar nu am ce face... Putea sa faca si el ceva pentru Romania!

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 martie 2009, 11:00 Sport | Tenis

Hanescu fata in fata cu Murray
Foto: AGERPRES
Victor Hanescu a rabufnit la conferinta de presa ce a urmat meciului de Cupa Davis ce l-a sustinut impotriva lui Mikhail Youzhny. Tenismenul l-a atacat pe Ion Tiriac, care declarase inaintea confruntarilor de la Sibiu ca Romania nu va mai fi in grupa mondiala si nu va mai ajunge aici 10 ani de-acum incolo.

"In loc sa ne ajute, domnul Tiriac nu stiu ce face, dar asta este, nu comentez. Nu vreau sa ma implic in treaba asta, dar cred ca ar putea sa faca ceva pentru Romania si tenisul romanesc. Am fi meritat o sala, un club, meritam si noi o sansa. Declaratii e usor sa faci si sa spui ca nu avem nicio sansa, dar e cam greu cand trebuie sa faci ceva", a spus Hane.


Citeste mai multe despre   



















2617 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    tiriacu (Sâmbătă, 7 martie 2009, 11:03)

    marius [anonim]

    tiriacu isi da incet incet arama pe fata. Nu e decit un fost nomenclaturist (ca asta ajunsese dupa ce iesise din tenis) care a profitat si profita de relatiile pe care si le-a facut. nu am auzit sa fi facut din banii lui o sala de tenis. un nenorocit care a nenorocit Romania.
    • +7 (9 voturi)    
      de acord (Sâmbătă, 7 martie 2009, 11:38)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui marius

      perfect de acord
    • +7 (7 voturi)    
      Din pacate ai dreptate (Sâmbătă, 7 martie 2009, 11:57)

      Andrei-de-la-Orhei [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Decit sa investeasca i si sa sustina tenisul prefera sa faca safari, inpuscind bivoli si antilope sau mistreti ,Tiriac se crede important probabil,Daca investea in tenisul romanesc tot pe atita ar fi cistigat respectul romanilor.apropo tenisul rusesc sa dezvoltat datorita fostului presedinte rus Eltin care a fost doar un amator nu profesionist ca Tiriac dar Eltin a facut dintr-o pasiune personala un sport bine sustinu tsi metiatizat ,asa au ajuns rusii in topuri.Tiriac are chiar mai multa sanse sa faca dar prefera sa inpuste...
  • -2 (10 voturi)    
    HANESCU (Sâmbătă, 7 martie 2009, 11:10)

    Nicolae [anonim]

    Tiriac a facut enorm pentru echipa olimpismul romanesc,a facut si pentru tenis ,dar nu faceti din asta o obisnuinta;sunt alte foruri care au obligatia sa o faca si ca Haradau nu stiu ce au facut cu banii !!!
    Daca sunt 400 de sali de sport in Romania sunt si din cauza lui Tiriac etc,etc,etc
    • +6 (6 voturi)    
      nu e chiar asa. (Sâmbătă, 7 martie 2009, 12:16)

      segarceanu [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      pozitia avuta in COR i-a creeat la momentul respectiv nebanuite oportunitati personale care fiti convins nu au ramas nefructifite.
    • +4 (4 voturi)    
      desigur (Sâmbătă, 7 martie 2009, 13:11)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      Pe Melinte - aruncatoarea de ciocan a suspendat-o pe viata pentru presupus dopaj pentru ca nu-i asa? trebuie sa fim corecti pana in panzele albe, in schimb a folosit toata influenta personala pentru a-l scapa pe drogatu de fi-su de inchisoare. Asa e don Tiriac, om cu printzipii si cu standarde inalte si unice
  • -6 (6 voturi)    
    Tiriac (Sâmbătă, 7 martie 2009, 11:16)

    oaie [anonim]

    Totusi tiriac castiga la tenis si la urma urmei este invingator si in afaceri! In rest bla blauri!

    Anti-admirator Tiriac dar respect totusi!
    • +2 (2 voturi)    
      respect (Sâmbătă, 7 martie 2009, 21:27)

      gospo [anonim] i-a raspuns lui oaie

      si eu il respect ca si-a tras casa de la RAPPS pe 3 lei..ca si miliardar in euro !!
  • +6 (8 voturi)    
    Cam asa este (Sâmbătă, 7 martie 2009, 11:21)

    Mtz [anonim]

    Hanesc are dreptate criticandu-l pe Tiriac. Sunt de aceeasi parere cu el, in afara de vanatoarea de la Balc sau cum se scrie, ati mai auzit ceva de multimionarul roman? Nu a avu grija de ion Ion, lasandu-l sa se drogheze si sa apara saptamanl pe prima pagina a cancaurilor, dar sa mai faca ceva pentru tara. Bine bine, nu a facut nu a facut, dar macar sa isi tina gura si sa nu ii mai critice pe altii. Dar asa e la noi. toti criticam dar nu suntem niciunii buni de ceva.
    • +4 (4 voturi)    
      hanescu Ok! (Sâmbătă, 7 martie 2009, 12:13)

      iliematase [anonim] i-a raspuns lui Mtz

      hanescu a a vut tot timpul curajul sa spuna ce il doare. de ce? pentru ca nu are nimic de pierdut si ce a realizat pana acum a facut prin el si nu cu ajutorul altora (adica nu e dator la nimeni). Tiriac a ajutat prin wild carduri cativa tineri jucatori. Insa la forta si influenta pe care o are nu si-a asumat ce incerca nastase sa faca: academia de tenis. De ce? Pentru ca nu e un busssines, fata de celelate afaceri ale sale din domeniu. Tiriac nu e de condamnat decat pentru faptul ca spera sa controleze federatia cu un minim de efort, dar lipsa de sustinere a echipei datorata schimbarii conducerii este un fapt reprobabil pe care multi nu il vor uita.
  • +4 (4 voturi)    
    altruism (Sâmbătă, 7 martie 2009, 12:08)

    amu [anonim]

    Tiriac nu se implica direct in tenis daca nu i iese castig.Toata lumea se astepta sa faca ceva pentru copii dar nu ia a dat Dumnezeu minte.El iubeste vanatoarea ii place sa fie in mijlocul celor bogati si nu degeaba ci ca sa faca afaceri.Poate o sa vina si ziua cand cuplul Tiriac Nastase sa faca ceva pentru tenisul romanesc.
  • -2 (6 voturi)    
    ajuta-te singur (Sâmbătă, 7 martie 2009, 12:12)

    johngood [utilizator]

    domnu tiriac, dati-le o mana de ajutor si jucati in locul lor.
    • +5 (5 voturi)    
      poate poker (Sâmbătă, 7 martie 2009, 13:20)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui johngood

      in tenis, singur nu se poate. E un sport scump, echipamentele costa o avere si terenurile de antrenament asisderea. Cand faceau cei batrani tenis, era tot gratis, de la stat. Cine credeti ca platea echipamentele si deplasarile lui Tiriac si Nastase in 1972, 73, 74? Ei singuri? HA!
  • -3 (9 voturi)    
    Nedumerire (Sâmbătă, 7 martie 2009, 12:17)

    Ivan [anonim]

    Tiriac a facut pentru sportul romanesc(cand inca tanarul care vorbeste necontrolat nici nu se nastea)cat nu multi din tara aceasta fac in prezent!Apoi,dece trebuie el sa va dea ceva d-le H. ?Dvs. ce i-ati dat?
    • +4 (6 voturi)    
      Wow... (Sâmbătă, 7 martie 2009, 12:57)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui Ivan

      Ivan, da-mi voie sa iti spun ca ultima ta intrebare e lamentabila...Cum adica ce i-au dat lui Tiriac? Trebuia sa ii dea ceva? E ca si cum ai intreba ce au dat copii parintilor?....Nimic, inafara de mandrie! Sunt convins ca nu ai copii, ca sa intelegi asta! Nastase are o scoala de tenis...desi e mult mai sarac decat Tiriac! Popescu are o scoala de fotbal! La fel si Hagi! Tiriac bate campii....Ce a fost...a fost! Conteaza ce e acum! Un afacerist...nimic mai mult! De parca i-ar folosi la ceva banii dupa ce moare!...dar ii poate folosi juniorul la prizat...haha. Ce lume penibila!
    • +3 (5 voturi)    
      ete sula (Sâmbătă, 7 martie 2009, 13:07)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Ivan

      Tiriac n-a facut nimic pentru Romania.. a facut numai pentru el. Pentru Romania, dar vorbe si tzepe.
  • +4 (6 voturi)    
    Tiriac (Sâmbătă, 7 martie 2009, 13:15)

    MirceaA [anonim]

    daca voia sa faca ceva pentru tenisul romanesc, altceva decat prezicerile mamei Omida, putea sa infiinteze scoli de tenis, baze de antrenament, academii sau ce-o vrea el. In schimb ce face? Organizeaza el ceva, dar nu de tenis ci de impuscat mistreti... cu sutele. Asta face el... tzepe de mare sportiv si binefacator al neamului... prost.
  • +4 (6 voturi)    
    Mistretzul... (Sâmbătă, 7 martie 2009, 13:30)

    Dan [anonim]

    Pe langa faptul ca isi salveaza copilul de la o condamnare de consum de stupefiante Tziriak face destul pentru noi... ne vaneaza mistretzii cu tot soiul de dobitoci...
  • -5 (7 voturi)    
    Cine e Hanescu? (Sâmbătă, 7 martie 2009, 14:38)

    Goe [anonim]

    Cine e Hanescu?
    • +2 (2 voturi)    
      ceva (Duminică, 8 martie 2009, 2:41)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Goe

      ceva mult mai important in lume decat tine
  • +2 (4 voturi)    
    Asa e, Tiriac a venit in Ro numa' sa faca bani (Sâmbătă, 7 martie 2009, 14:52)

    angajatu' [anonim]

    Il doare-n cot de Romania, doar banu' conteaza pentru el si pentru fii-su.
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo, frate! (Sâmbătă, 7 martie 2009, 18:04)

    Bravo, frate! [anonim]

    Cum nu stii ce face, mai Hanescule??!!! Il scoate pe fii-su bazma curata si-l prezinta drept Alba ca Zapada (sic!) din scandalul Cocaina. Si mai face bani pe spinarea prostilor din Romania pe care-i desconsidera la maxim. Si mai face in permanenta pe imbufnatul si dezamagitul ca sa nu aiba nimeni pretentii de la el. Un individ uns cu toate alifiile la minciunile si balivernele caruia mai pun botul cativa pensionari si o hoarda de jurnalisti pervertiti!!!
  • +3 (3 voturi)    
    aplauze victor (Sâmbătă, 7 martie 2009, 21:09)

    Bogdan [anonim]

    bravo hanescule - la super banii lui ca sa nu mai vorbim de fite putea sa faca de 100 de ori mai mult pentru tenisul care l-a facut cine este si pe care zice ca il iubeste asa de mult si pentru tara lui. se mai da si mare patriot pe unde apuca. singurul lucru pe care il iubeste sunt banii si castigul personal. sa le fie rusine de vorbalai - nu e nimic de capul lor.
  • -1 (5 voturi)    
    Hanescule (Sâmbătă, 7 martie 2009, 21:10)

    dan [anonim]

    Mai bine ti-ai vedea tu de joc si de atitudine. Copilul de 18 ani care a jucat azi la dublu a fost mai ajutat decat tine ? Tu stai si-ti plangi mereu de mila, in loc sa te pui sa faci ceea ce ai tu de facut: sa joci tenis. Dar poate ai alta treaba ...
    Tiriac poate sa faca ce vrea el cu banii lui, si nimeni n-are voie sa-l judece. Cata vreme nu i-a castigat falimentand Caritas-uri, FNI-uri sau Bancorex-uri, cata vreme n-a dat contracte, pamanturi, bogatii, etc. pentru "comisioane", in fata mea e "curat". E destul de batut de soarta pentru fiu-su. Si spuneti-mi voi, care ati proceda altfel in locul lui ? Care n-ati face pe dracu' n patru sa-l scoateti basma curata ?
    Iar tu Hanescule, pune-te si joaca tenis. Bafta !
  • -1 (5 voturi)    
    si totusi ... (Sâmbătă, 7 martie 2009, 21:59)

    anonimus [anonim]

    Tiriac i-a dat un wild-card (?) lui Hanescu la masters-ul de la Madrid ( 2008 ), pentru ca este organizatorul principal .....d-nul Hanescu a avut marea sansa sa joace in acest Master tocmai datorita lui Tiriac ...si iaca ! - , a mai luat niste puncte ATP , a mai luat niste prime ,.....in meciul cu Youzhny cu ce putea sa-l ajute Tiriac ? ....hai sa fim seriosi ! Hanescu alterneaza meciurile bune cu cele f. slabe , ceva de speriat ! ....sper ca-n meciul cu Safin sa fie intr-o pasa buna ! In rest ....Succes !
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari (Duminică, 8 martie 2009, 0:34)

    Sergeant pepper [anonim]

    Hanescu da dovada de curaj si de caracter.
    Tiriac nu e decat un securist care a avut acces la banii nomenclaturii. Un om lipsit de caracter ca toti praduitorii.
  • +2 (2 voturi)    
    Cum nu stii ce face ! (Duminică, 8 martie 2009, 6:30)

    Nic [anonim]

    Omoara porcii cu patima si sirg.....din pacate nu pe care trebuie!

    Bravo Hanescu !
  • +2 (2 voturi)    
    rumanul (Luni, 9 martie 2009, 2:48)

    RocknRolla [anonim]

    Are perfecta dreptate Hane. In loc sa ajute tenisul romanesc,"Rumanul" Tiriac o tine langa ca nu o sa mai fie tenis de nivel mondial in Romania nustiu cati jdemii de ani de acum incolo. Dobitocul nici nu vrea sa li se depaseasca performantele, lui si lui Ilie Nastase (alta cutra). Pai, sa nu-l ftui in mustata?!