Mikhail Youzhny a prins o zi mare si l-a invins pe Victor Hanescu, aducand Rusia in avantaj (2-0), dupa prima zi a Cupei Davis. Reverele in lung de linie si rapiditatea in executie i-au adus rusului o victorie meritata. Break-urile repetate din setul secund si siguranta loviturilor au facut din Youzhny un adversar extrem de dificil, iar Hanescu a ratat egalarea Rusiei, intr-un meci in care era dat favorit. Dupa aceasta prima zi, sansele Romaniei de calificare sunt reduse, iar duelurile Crivoi - Youzhny si Hanescu - Safin vor fi jucate la o intensitate maxima.

Desfasurarea partidei:

4-6 Rusul incheie meciul cu un as

4-5 Trei mingi de meci pentru rus, pe care Hanescu le salveaza. Avantaj pentru roman si cu putina sansa castiga game-ul. Youzhny serveste pentru meci

3-5 Si din nou game pentru Rusia. Youzhny mai are de castigat un singur game pentru a-si trece in palmares inca o victorie in fata lui Hanescu

3-4 Romanul ii raspunde rusului cu aceeasi moneda si isi adjudeca un game alb

2-4 Youzhny ataca si reuseste un game alb in fata unui Hanescu iesit din joc

2-3 Hanescu joaca la fileu, dar acest lucru nu-l avantajeaza deloc si ii ofera minge de break adversarului. Romanul salveaza game-ul, egaleaza (40-40) si obtine avantaj. Youzhny este de neoprit si reuseste un nou break

2-2 Eleganta reverului ii aduce un nou game alb lui Youzhny

2-1 Pauza dintre seturi pare sa fi fost de bun augur pentru roman, care are un serviciu puternic si il obliga pe adversar sa comita greseli

1-1 Rusul acopera foarte bine terenul si restabileste egalitatea

1-0 Sub incurajarile suporterilor, Hanescu reuseste un game alb in debutul setului al treilea

Finalul setului secund: Youzhny - Hanescu 2-6

2-6 Trei mingi de set pentru rus. Un as si Youzhny il conduce pe Victor cu 2-0 la seturi

2-5 Hanescu riposteaza si castiga game-ul pe propriul serviciu

1-5 Dubla greseala a rusului si Victor castiga primele puncte din acest game (15-30). Youzhny nu se dezminte si e din ce in ce mai aproape de castigarea setului secund

1-4 Hanescu reuseste sa ridice audienta in picioare dupa un lob peste adversar. 40-40, Romania e in avantaj, Victor vine bine la fileu si castiga primul game din setul secund

0-4 Game alb pentru rus si Hanescu pare din alt film

0-3 Siguranta din jocul lui Youzhny ii ofera sansa de a egala din nou (40-40) pe serviciul lui Victor. Avantaj Rusia si cu o lovitura in lung de linie de rever reuseste un nou break

0-2 As pentru rus si se distanteaza in setul secund

0-1 Game disputat. Youzhny egaleaza la 40 si viteza buna de executie il aduce de doua ori in avantaj. Break pentru rus in debutul setului secund

Finalul primului set: Hanescu - Youzhny 4-6

4-6 Hanescu e decis sa nu-i ofere rusului prea usor primul set. 30-30, dar Youzhny castiga cu un as

4-5 Schimb frumos de mingi intre cei doi adversari si Hanescu isi castiga game-ul, cu toate ca rusul joaca fiecare minge cu indarjire. Rusul serveste pentru set

3-5 Hanescu revine de la 0-40 in favoarea rusului si este aproape de un prim break. Youzhny obtine avantaj si il fructifica

3-4 Rusul ii pune numeroase probleme lui Victor, iar romanul reuseste sa castige game-ul cu greu

2-4 Serviciul eficient al rusului il debusoleaza pe Victor si Youzhny castiga un nou game

2-3 Victor ataca la fileu, insa jocul sau previzibil ii ofera o noua minge de break rusului. Youzhny preia conducerea pentru prima data in aceasta partida

2-2 Game alb reusit de Youzhny

2-1 Condus cu 30-0, Victor revine si egaleaza. Youzhny primeste prima minge de break, o rateaza, romanul egaleaza si, dupa un avantaj ratat de adversar, isi castiga serviciul

1-1 Rusul alterneaza miscarile lente cu cele puternice, lucru ce il avantajeaza si castiga printr-un rever de linie

1-0 Youzhny anticipeaza miscarile lui Hanescu si castiga primele puncte: 15-0. Pe propiul serviciu, romanul castiga primul game