Cupa Davis / Romania - Rusia 0-2

Victor Hanescu - Mikhail Youzhny 4-6, 2-6, 4-6 / Fara Victorie in prima zi

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Vineri, 6 martie 2009, 13:46 Sport | Tenis

Victor Hanescu, in sferturi la Hamburg
Foto: AGERPRES
Mikhail Youzhny a prins o zi mare si l-a invins pe Victor Hanescu, aducand Rusia in avantaj (2-0), dupa prima zi a Cupei Davis. Reverele in lung de linie si rapiditatea in executie i-au adus rusului o victorie meritata. Break-urile repetate din setul secund si siguranta loviturilor au facut din Youzhny un adversar extrem de dificil, iar Hanescu a ratat egalarea Rusiei, intr-un meci in care era dat favorit. Dupa aceasta prima zi, sansele Romaniei de calificare sunt reduse, iar duelurile Crivoi - Youzhny si Hanescu - Safin vor fi jucate la o intensitate maxima.

Desfasurarea partidei:


4-6 Rusul incheie meciul cu un as

4-5 Trei mingi de meci pentru rus, pe care Hanescu le salveaza. Avantaj pentru roman si cu putina sansa castiga game-ul. Youzhny serveste pentru meci

3-5 Si din nou game pentru Rusia. Youzhny mai are de castigat un singur game pentru a-si trece in palmares inca o victorie in fata lui Hanescu

3-4 Romanul ii raspunde rusului cu aceeasi moneda si isi adjudeca un game alb

2-4 Youzhny ataca si reuseste un game alb in fata unui Hanescu iesit din joc

2-3 Hanescu joaca la fileu, dar acest lucru nu-l avantajeaza deloc si ii ofera minge de break adversarului. Romanul salveaza game-ul, egaleaza (40-40) si obtine avantaj. Youzhny este de neoprit si reuseste un nou break

2-2 Eleganta reverului ii aduce un nou game alb lui Youzhny

2-1 Pauza dintre seturi pare sa fi fost de bun augur pentru roman, care are un serviciu puternic si il obliga pe adversar sa comita greseli

1-1 Rusul acopera foarte bine terenul si restabileste egalitatea

1-0 Sub incurajarile suporterilor, Hanescu reuseste un game alb in debutul setului al treilea


Finalul setului secund: Youzhny - Hanescu 2-6

2-6 Trei mingi de set pentru rus. Un as si Youzhny il conduce pe Victor cu 2-0 la seturi

2-5 Hanescu riposteaza si castiga game-ul pe propriul serviciu

1-5 Dubla greseala a rusului si Victor castiga primele puncte din acest game (15-30). Youzhny nu se dezminte si e din ce in ce mai aproape de castigarea setului secund

1-4 Hanescu reuseste sa ridice audienta in picioare dupa un lob peste adversar. 40-40, Romania e in avantaj, Victor vine bine la fileu si castiga primul game din setul secund

0-4 Game alb pentru rus si Hanescu pare din alt film

0-3 Siguranta din jocul lui Youzhny ii ofera sansa de a egala din nou (40-40) pe serviciul lui Victor. Avantaj Rusia si cu o lovitura in lung de linie de rever reuseste un nou break

0-2 As pentru rus si se distanteaza in setul secund

0-1 Game disputat. Youzhny egaleaza la 40 si viteza buna de executie il aduce de doua ori in avantaj. Break pentru rus in debutul setului secund


Finalul primului set: Hanescu - Youzhny 4-6

4-6 Hanescu e decis sa nu-i ofere rusului prea usor primul set. 30-30, dar Youzhny castiga cu un as

4-5 Schimb frumos de mingi intre cei doi adversari si Hanescu isi castiga game-ul, cu toate ca rusul joaca fiecare minge cu indarjire. Rusul serveste pentru set

3-5 Hanescu revine de la 0-40 in favoarea rusului si este aproape de un prim break. Youzhny obtine avantaj si il fructifica

3-4 Rusul ii pune numeroase probleme lui Victor, iar romanul reuseste sa castige game-ul cu greu

2-4 Serviciul eficient al rusului il debusoleaza pe Victor si Youzhny castiga un nou game

2-3 Victor ataca la fileu, insa jocul sau previzibil ii ofera o noua minge de break rusului. Youzhny preia conducerea pentru prima data in aceasta partida

2-2 Game alb reusit de Youzhny

2-1 Condus cu 30-0, Victor revine si egaleaza. Youzhny primeste prima minge de break, o rateaza, romanul egaleaza si, dupa un avantaj ratat de adversar, isi castiga serviciul

1-1 Rusul alterneaza miscarile lente cu cele puternice, lucru ce il avantajeaza si castiga printr-un rever de linie

1-0 Youzhny anticipeaza miscarile lui Hanescu si castiga primele puncte: 15-0. Pe propiul serviciu, romanul castiga primul game


Citeste mai multe despre   






















4599 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    hai romania (Vineri, 6 martie 2009, 14:57)

    gheorghita [anonim]

    hai victor
  • +1 (7 voturi)    
    mda (Vineri, 6 martie 2009, 15:10)

    dan [anonim]

    Vom vedea probabil o noua infrangere a lui V.H. Omul asta are mentalitate de loser. Cititi interviul cu el din GSP, si veti vedea de ce nu putem castiga nici macar un punct azi.
    • +2 (4 voturi)    
      hmm.. (Vineri, 6 martie 2009, 15:22)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui dan

      nu stiu daca are mentalitate de looser sau nu.. dar e total depasit de situatie iar rusul ii pune mari probleme (Youzhny a reusit break-ul si e 5-3 in primul set)...
      romanul abia isi castiga serviciul, in timp ce rusul castiga game-urile la 0 pe propriul serviciu...
    • 0 (6 voturi)    
      Looser (Vineri, 6 martie 2009, 15:39)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui dan

      Total de acord cu tine dan...Am citit si eu interviul si dupa cum se desfasoara meciul nu cred ca are / avem vreo sansa.Pacat...
    • +2 (6 voturi)    
      aitudine! (Vineri, 6 martie 2009, 15:53)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui dan

      hanescu e varza rau in acest meci.. poate si mentalitatea e de vina..
      dar sa nu uitam ca Romania de ani buni da baraje de mentinere in Grupa Mondiala.. iar Rusia isi propune in fiecare an castigarea cupei Davis..
      Sa fi spus ca "ii batem pe rusi de le suna apa in cap" ar fi fost o mare ingamfare, lipsa de bun simt si modestie..
      Era evident ca si-o vor fura.. cu sau fara atitudine tupeista !!!
      • +2 (4 voturi)    
        varza (Vineri, 6 martie 2009, 16:11)

        superadi00 [anonim] i-a raspuns lui gabone

        victor din pacate e complet depasit, ca in toate meciurile de cupa davis, indiferent de adversar.. singuru care ne mai tinea in viata era andrei pavel, acum ca nu mai joaca e gata..
        • +3 (5 voturi)    
          poate mai tarziu... (Vineri, 6 martie 2009, 16:39)

          gabone [utilizator] i-a raspuns lui superadi00

          asta suntem.. asta putem.. :) Nu avem valoare.. ce putem face? Pe deasupra noi, romanii , cam in toate sporturile stam prost la capitolele mentalitate si daruire..

          Youzhny s-a distrat azi cu Hanescu :((.. Poate romanul a si intrat infumurat pe teren (am inteles ca l-a batut pe rus in optimile din Qatar)..

          Chiar daca venea cu o alta atitudine tot nu cred ca reusea mai mult.. dar macar am fi vazut ceva vointa :)
      • +2 (4 voturi)    
        @gabone (Vineri, 6 martie 2009, 16:17)

        dan [anonim] i-a raspuns lui gabone

        Nu e vorba de tupeu. Conform clasamentelor, V.H. e peste rusul cu care joaca. In aces caz, rusul e cel care a intrat pe teren cu gandul de a-i "rupe capul" celui care pe hartie e favorit, iar V.H. se va multumi cu o infrangere, ca tot "nu ar fi o minune daca luam bataie". Asta pentru ca ... asa-i in tenis.
        • +2 (4 voturi)    
          totusi... (Vineri, 6 martie 2009, 16:35)

          gabone [utilizator] i-a raspuns lui dan

          "avem o echipă tînără care tocmai a reuşit să-şi îndeplinească cu succes obiectivul: acela de a rămîne în elita tenisului mondial." - asta declara Hanescu.

          Cand federatia si antrenorul iti impun un astfel de obiectiv, si urmeaza sa joci cu una din "pretendentele la titlu".. ce ai putea declara?

          Cand a spus ca "nu va fi o tragedie daca pierdem" Hanescu s-a referit la meciurl Romania-Rusia nu la Hanescu-Youzhny.

          printr-o analogie cu fotbalul, Mutu este peste unii jucatorii din nationala Braziliei, dar nationala noastra este net inferioara.. daca intelegi ce vreau sa zic!

          Ca lui Hanescu i-a lipsit "pofta de joc" in acest meci.. asta poate fi legata sau nu de declaratia lui.. depinde din ce pct de vedere privesti.. Putea sa aibe o alta declaratie, mai optimista, si o prestatie la fel de jalnica!
  • +3 (5 voturi)    
    Victor Hanescu... (Vineri, 6 martie 2009, 16:35)

    helium [anonim]

    tenisul romanesc e intr`un continuu declin. Victor e slab, face multe greseli si pare ca nu se poate concentra...pare depsit de miza meciului...

    in orice caz e bine ca ne mentinem in Cupa Davis, sincer cu Rusia la actualul lot nu puteam emite pretentii...pana cand? e greu de zis...
  • -1 (3 voturi)    
    tennis (Vineri, 6 martie 2009, 16:50)

    atom [anonim]

    acum doua trei zile am fost suparat ca nu am reusit sa cumpar un bilet, dar acum se pare ca am avut noroc. sa fi parcat si o gramada de bani si sa vad un antrenament al rusilor cu niste ratati de tenismeni si cu un capitan nejucator la fel de "loser", cu un presedinte de federatie mediocru ca si realizari sportive.
    Asta e tenisul facut pe smenuiala si prietenii adica performanta zero.
    • +1 (1 vot)    
      Nu zau (Vineri, 6 martie 2009, 18:08)

      sile [anonim] i-a raspuns lui atom

      Nu zau, acum doua zile te bateai pe bilete si azi ai descoperit brusc ca ai fi vazut "niste ratati de tenismeni si cu un capitan nejucator la fel de "loser", cu un presedinte de federatie mediocru ca si realizari sportive." Mai lasa vrajeala cu biletele alea, nu cred sa fii calcat vreodata la meciurile de tenis ale echipei Romaniei in Cupa Davis. Macar pentru Pavel ai putea avea un pic de respect
  • +2 (4 voturi)    
    slab, slab,.... (Vineri, 6 martie 2009, 16:55)

    anonimus [anonim]

    ma tem , ca , tenisul romanesc a inceput si s-a terminat la Ilie Nastase ! ....Victor Hanescu este total inconstant ! Are o alternanta meciuri formidabile / meciuri dezastru ...ceva de groaza !
    pe cine credeti ca mai bate , acum ? - pe Safin ? ....hai sa fim seriosi !
    ...asta e ! ....Vamos Rafa !!!!
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 6 martie 2009, 17:00)

    Florin [anonim]

    Hanescu era dat favorit datorita formei de moment. Cu toate acestea, Youzhny are un palmares net superior romanului: semifinala la US Open, 4 titluri in cariera, fost nr 8 mondial.

    Pentru toti "vitejii" care comenteaza aici: Hanescu a spus adevarul, Rusia este mult superioara; a nega acest lucru este o tampenie. Nu ne comparam cu ei. Nu avem infrastructura, nu avem sponsori, nu avem bani, nu avem atentie pentru tenis. In Romania totul se invarte in jurul fotbalului. De unde sa apara jucatori de tenis cand nu exista terenuri unde sa se antreneze?

    Din cand in cand mai apare cate o exceptie: Andrei Pavel, Victor Hanescu; ei sunt niste ANOMALII. Pentru toti cei care-l injura pe Hanescu: omul a fost in top 40 mondial, are sfert de finala la Roland Garros; cati dintre voi sunteti asa de grozavi in ceea ce faceti incat va permiteti sa aruncati cu noroi intr-un om care a facut mai multe pentru tara asta decat voi toti la un loc?

    Toate ziarele urla despre Lobont, Goian, Dica, Chivu, Mutu, niste jucatori mai mult sau mai putin mediocri. Jucator de tenis in top 40 este echivalentul in fotbal al unui Ribery, Pato sau Ibrahimovic...despre care nici un om cu minte normala nu poate sa spuna ca "sunt loseri", "sunt depasiti".
    • +1 (1 vot)    
      esti sigur? (Vineri, 6 martie 2009, 17:19)

      Danitzi [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      Bun comentariul, dar "a facut mai multe pentru tara asta decat voi toti la un loc" adica ce a facut? tot ce a facut a facut PENTRU EL sa tii minte! si nu pentru tara, putea trai oriunde si daca cistiga vreun turneu tot pentrul il cistiga! iar noi astialalti adica pulimea ce ar trebui sa facem pentru tara? doar faptul ca stam aici si ne platim impozitele ar trebui sa fie de ajuns!
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 6 martie 2009, 17:27)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui Danitzi

        Ai dreptate, am formulat gresit; mai aproape de adevar ar fi fost :"a facut mai multe pentru imaginea Romaniei" sau "a facut mai multe pt Romania decat toti fotbalistii mediocri pe care presa ii ridica in slavi". Nici eu nu consider ca un sportiv isi ajuta prea mult tara dar ma indigneaza atitudinea unor concetateni de-ai mei dispusi sa manjeasca totul cu fecalele lor...ca asa au vazut ei la TV.
        • 0 (0 voturi)    
          ridicare in slavi (Vineri, 6 martie 2009, 17:34)

          gabone [utilizator] i-a raspuns lui Florin

          ca fotbalul sta mai mult in "lumina reflectoarelor", ca fotbalistii apar mai des la TV.. asta pt ca asa e televiziunea la romani.. dar nu cred ca jucatorii sunt ridicati in slavi..

          ba din contra.. stirile din sport (cu mult fotbal) au ajuns la un nivel jos de tot.. mocirla.. iar fotbalistii sunt tarati in ea.. Crezi ca daca ii baga pe alti sportivi in aceeasi oala ar fi mai bine?? nu cred.. Tenisul e sportul alb.. mai bine sa ramana asa.. sa nu fie alaturat langa stirile cu jiji..

          si atunci vine intrebarea: de ce ti se pare ca sunt asa laudati jucatorii de fotbal? ca apar mai des la TV? si jiji apare mai des.. dar el e mai legat de oi decat de fotbal...
        • +1 (1 vot)    
          si pana la urma.. (Vineri, 6 martie 2009, 17:36)

          gabone [utilizator] i-a raspuns lui Florin

          nu noi ii manjim pe jucatori (fie ei de tenis sau fotbal).. ci atitudinea lor in jocul practicat..

          indiferent cat ii ti tu partea lui Hanescu, azi a jucat jenibil (jenant + penibil).. Un joc muuuult mai bun a facut Crivoi , chiar daca si el a luat bataie!
    • +1 (3 voturi)    
      Bravo (Vineri, 6 martie 2009, 17:22)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      De acord cu tot ce ai scris!
    • +2 (2 voturi)    
      nu te infierbanta (Vineri, 6 martie 2009, 17:25)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      nu lua totul in nume propriu.. in nici o tara din lume sporturile nu sunt "egale" in ochii populatiei.. asa ca ziarele care "urla" de fapt se adapteaza..

      e adevarat ca fotbalul primeaza in Romania in fata tenisului dar.. get use to it..

      Ceea ce am zis eu despre mentalitate si daruire, referitor la Hanescu, se aplica foarte bine si la fotbalisti! e exact acelasi lucru, aceeasi mentalitate de romani. Exact ca si Mutu&co, Hanescu are cand meciuri extraordinare, cand meciuri jenante (cum a fost cel de azi)..

      Ca Youshny a fost nr 8 mondial in tineretile lui, nu prea conteaza.. Hanescu nu are nici o scuza!!!
      A luat bataie? asta e.. poate ne asteptam.. dar nu in halul asta.. a maturat rusul cu el pe jos..
      • +1 (1 vot)    
        ... (Vineri, 6 martie 2009, 17:55)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui gabone

        Zile proaste poate sa aiba oricine. Youzhny a maturat si cu Nadal 6-0, 6-1...si nu i-a spus nimeni spaniolului ca e "jenibil" sau "loser".
        Youzhny a fost numarul 8 mondial anul trecut, nu in tineretile sale; este un jucator excelent, cu mare potential.

        Din perspectiva mea, nimeni nu are dreptul sa-i ceara/reproseze ceva unui jucator de tenis atata timp cat federatia (statul) nu-l ajuta cu nimic.

        Chiar si un jucator amator de tenis stie cat de greu este sa castigi un meci, cat de greu este sa ai o mentalitate buna; Federer pierde regulat in fata lui Nadal din cauza psihicului mai slab; cu toate acestea, elvetianul ramane poate cel mai bun jucator de tenis din ultimii 20 de ani. Asta e. Este un sport extrem de greu: esti singur cu adversarul, nu exista nimeni care sa te ajute. Uneori iti iese, alteori nu. Dar nici un jucator de top 100 nu este "loser".

        PS: ca tot am vazut la unii scris "looser": A looser is a loser who can't spell "loser".
        • 0 (0 voturi)    
          :)))) (Vineri, 6 martie 2009, 18:09)

          gabone [utilizator] i-a raspuns lui Florin

          asta cu "looser" e tare.. 1-0 pt tine.. happy now?

          cat despre comparatia intre Hanescu si Nadal (ambii au pierdut in fata lui Youzhny) .. :))))) hai sa fim totusi nitel mai realisti...

          pe Crivoi l-a ajutat federatia sa faca un joc bun ??? De ce Crivoi a putut si Hanescu nu? tot federatia??

          Hanescu a facut azi un joc extrem de slab.. cu nr 8 de an trecut, cu federatia care nu-l ajuta, cu mentalitate, cu comparatia cu Nadal.. a jucat extrem de slab azi!!!

          Pana si el a recunoscut dupa meci ca a intrat in teren cu gandul ca l-a mai batut la Doha pe rus..

          in fine.. un week-end placut :))
  • +2 (2 voturi)    
    nu avem echipa (Vineri, 6 martie 2009, 17:18)

    gigi [anonim]

    nu avem echipa de cupa davis, nu avem jucatori de tenis valorosi. cel putin la masculin, suntem la pamant. din pacate, nici nu lasa locul altora care poate ar fi in stare de ceva. hanescu dezamageste din nou, asa cum ne-a obisnuit. asta este, nu poti castiga peste tot. noroc ca avem super echipa la fotbal, baschet, tenis de masa :-). ne putem mandri in continuare cu gimnastica si canotajul, unde din cand in cand avem ceva de spus. fruntea sus si hai Romania!