Novak Djokovic este primul finalist al turneului de tenis de la Dubai. Pe o caldura infernala, sarbul l-a eliminat in trei seturi pe Gilles Simon, cap de serie numarul 3. In cealalta semifinala se infrunta Richard Gasquet si David Ferrer.

Dupa un meci de doua ore si 44 de minute, Nole a trecut de francezul Simon, scor 3-6, 7-5, 7-5. In primul set Simon a facut un break si conducea cu 4-2. Francezul forteaza si, pe fondul unui bun serviciu, castiga cu 6-3. Setul secund aduce un joc mai echilibrat, Djokovic reusind sa-i ia un break lui Simon abia la scorul de 6-5. Condus cu 3-1 in setul decisiv, sarbul revine si pune constant presiune pe francez. Simon greseste si ii ofera o minge de meci adversarului.

La capatul unei partide jucate la o temperatura de 38 de grade Celsius, Djokovic se califica in finala si spera la obtinerea celui de-al 18-lea titlu din cariera sa.