Ne facem de ras? Nu sunt bani pentru organizarea partidei Romania - Rusia, din Cupa Davis!

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 25 februarie 2009, 19:25 Sport | Tenis

Dragomir cauta bani pentru Cupa Davis
Foto: AGERPRES
Situatie incredibila la Federatia Romana de Tenis! Ruxandra Dragomir, proaspat instalata in functia de presedinte, afirma ca nu are resursele financiare necesare organizarii meciului de Cupa Davis dintre Romania si Rusia. Cum s-a ajuns aici?

Dragomir sustine ca inainte si in timpul alegerilor nu a avut acces la niciun document. In Federatie nu a mai gasit niciun leu, desi oficialitatile locale au promis ca vor participa cu bani la organizarea acestui eveniment. Aurel Muntean, sponsorul Federatiei si cel care a pierdut in turul doi alegerile la functia de presedinte FRT, a transmis prin diversi intermediari ca nu ar vrea sa se implice financiar. "Abia am ajuns la Federatie si am gasit o groaza de probleme. Bugetul este zero lei pentru Cupa Davis, nu e niciun sponsor pentru aceste meciuri. Domnii Haradau si Muntean nici nu au mai raspuns la telefon", a spus Dragomir.

Interesant este ca alegerile s-au desfasurat cu doua saptamani inainte de Cupa Davis si unele voci sustin ca situatia de la FRT este premeditata pentru ca Ruxandra Dragomir sa fie discreditata inca de la inceputul mandatului. Nu a existat nici macar o perioada de gratie, in care sa aiba loc preluarea stafetei. Vechea conducere pur si simplu a plecat! Problema este ca Dumitru Haradau are in continuare drept de semnatura. "Eu o pot ajuta dupa sase luni, acum nu stiu ce program are. Sunt curios cum o sa poata ea sa organizeze Cupa Davis. Acum va vedea cat de greu e sa organizeze o asemenea competitie. Cum sa o ajut eu? Ii urez succes", a spus Ilie Nastase. "Unii se vor trezi din euforie si vor vedea cat de greu e sa organizezi o partida de Cupa Davis", a spus si Ion Tiriac. Cornel Penescu si-a prezentat intentia de a sponsoriza FRT. "Nu am stabilit o suma, e treaba celor de la marketing. Sunt interesat de o colaborare", a declarat finantatorul lui FC Arges. Partida Romania - Rusia trebuie sa se dispute la Sibiu, in perioada 6-8 martie.


Citeste mai multe despre   























2757 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    "marii patrioti " de acum si pe video ! (Miercuri, 25 februarie 2009, 19:51)

    Ma Mutu [anonim]

    daca nu a iesit marioneta lor, "Tiri " & "nasty"mancati de molii si de ani, unul strabunic altul bunic ,datorita artritei lor financiare nu mai pot pune 'osul'la organizarea cupei Davis ;unul are 'miliarde' si e in topul unei fituici financiare obscure ,altul are 'sute de milioane' si nu e in stare sa faca Academia de tenis ,vrea sa o ia dea gata cu parcul Herastrau cu tot !vai si amar ,asa bogatasi ,ioi ,vei Ruhala
  • +6 (8 voturi)    
    Greu cu spalatul de bani in tenis... (Miercuri, 25 februarie 2009, 20:07)

    traian [anonim]

    Nastase si Tiriac au fost vedete incontestabile.Dar statutul de vedeta iti impune un anumit respect si o anumita tinuta.
    Adevarul este ca nu toti reusesc sa isi mentina prea mult timp verticalitatea si demnitatea.
    Din pacate,Nasty si Tziry fac parte dintre cei care nu reusesc sa trezeasca decat amintiri.Pacat,pentru ca amandoi au beneficiat si inainte si dupa 1990 de simpatie si chiar de facilitati finaciare,terenuri din munca poporului asta chinuit.
    Am avut doua vedete in tenisul mondial.Dar le/a cam trecut.De mult!
  • +5 (7 voturi)    
    Monstri sacri (Miercuri, 25 februarie 2009, 20:26)

    Liviu [anonim]

    Prin anii '55 - '60, i-am vazut pe cei doi, si Ilie si Tiriac, in turneul de primavara de pe terenul muzeului din Oradea alaturi de Viziri, Caralulis, Gunter Bosch, etc.
    Pana la desfiintarea turneului era o mondenitate, iar pentru mine ca si copil era ceva formidabil. Intram prin gard sa-i vad.
    Se pare ca pana la urma au ramas doar mari sportivi in rama. Am sa le donez daca dores, din pensie, lui Nasty, sau lui Tiri sa faca ceva si pentru ce vine in urma lor. Nu au bani, saracii. Ar fi bine sa doneze macar un mistret.
  • +1 (9 voturi)    
    curaj doamna! (Miercuri, 25 februarie 2009, 20:28)

    acidutzu [anonim]

    Nu trebuie sa te astepti la vorbe frumoase,ori la sprijin financiar de la Nastase si Tiriac Vreau sa-ti spun ca doamna Monica Ridzi,ministareasa sportului era superoptimista ca sint bani pentru toate federatiile Tiriac a pus laba pe tot ce se putea ,sporindu-si averea,iar Nastase traieste din amintiri ca ursul din osinza Ca o parere doamna, sint bani prea multi la ministerul turismului ,unde doamna Udrea n-are cum sa-i foloseasca ,care doamna este colega de celula de partid cu doamna Ridzi ,iar la urmatoarea rectificare bugetara se poate rezolva problema.Daca nu se poate organiza competitia ,nu-i vina dumitale .
  • +2 (4 voturi)    
    Nu te lasa (Miercuri, 25 februarie 2009, 20:41)

    minu [anonim]

    Nu te lasa Ruxandra. Lupta si vei reusi. Sunt oameni care sa te sustina. Hiena de Tiriac si Nastase lupta contra ta dar poti reusi.
  • +3 (5 voturi)    
    C-asa-i in tenis (Miercuri, 25 februarie 2009, 20:48)

    marian [anonim]

    Ruxandra nu esti omul lor de aia nu vor sa te ajute. Oricum meciul cu Rusia este pierdut din start, de aceea nici nu este nevoie sa-l mai organizam. Sa le fie rusine, oameni batrani care ar trebui sa fie un exemplu pentru toti.
    • 0 (2 voturi)    
      Lasa ca te ajuta taticu' (Miercuri, 25 februarie 2009, 21:17)

      nASU' [anonim] i-a raspuns lui marian

      Lasa Roxy, nu fi suparata ca te ajuta el taticu nu te lasa el la greu. Fereasca Dumnezeu sa se intample in tenis ce se intampla in fotbal !
      • 0 (2 voturi)    
        Confunzi nasii (Miercuri, 25 februarie 2009, 22:42)

        Sorin Blaj [utilizator] i-a raspuns lui nASU'

        La care tatic te referi? :)
      • 0 (0 voturi)    
        Huuuuuuuuuuuuuh ???!!?!? (Joi, 26 februarie 2009, 16:53)

        Claudiu Vasilescu [anonim] i-a raspuns lui nASU'

        Alooo !!!! Dumnezeule mare....Beaaaaah !!! Raluca Sandu e aia care un tata mare sef in fotbal ! Doaaaaamne....Apara-ne, si fie-ti mila de noi....
  • +1 (1 vot)    
    Paragina! (Joi, 26 februarie 2009, 8:37)

    papillon [anonim]

    Cum totul este pe duca in tara asta , nu este deloc de mirare ca FRT se afla in dezastrul financiar si ca nu vom putea organiza Cupa Davis .Statul de ce nu intervine cind in joc sunt apararea demnitatii culorilor nationale?Asa ar fi facut statele vecine? Ma indoiesc! De ripa este totul in tara asta , iar "democratii" care ne conduc sunt nomenklturistii care nu cunosc sentimentul national. A fi nationalist astazi in Romania este o rusine.
  • +1 (3 voturi)    
    ne facem de râs? (Joi, 26 februarie 2009, 10:50)

    mozzy [utilizator]

    nu , nu NE facem de râs. eu sigur nu mă fac de râs dacă nu se organizează meciul de cupa davis si după părerea mea nici Ruxandra, pentru că nu este vinovată pentru situația asta.

    De râs se fac Năstase și Țiriac, marii tenismeni foști români, care organizează, în loc de meciul de tenis, o răzbunare mizerabilă, doar pentru că nu a ieșit în alegeri omul lor. Foști comuniști, care nu au cum să înțeleagă că rezultatul unor alegeri democratice îl accepți sau îl contești în justiție, când ai probe că nu s-au desfășurat corect.

    Oare se gândesc cum apare scandalul ăsta în presa occidentală? Dar oare le pasă?
  • +1 (3 voturi)    
    nu te lasa! (Joi, 26 februarie 2009, 10:54)

    eu [anonim]

    Lupta Ruxandra!

    Fara sacrificii si incapatanare nu vei reusi.
    Fosta generatie din federatie traia din amintiri.
    Numai din amintiri insa nu se nasc noi campioni de care noi toti romanii avem nevoie.

    Multa bafta:)
  • 0 (2 voturi)    
    S-a pus praful! (Joi, 26 februarie 2009, 12:50)

    Ovi [anonim]

    Doua mari vedete ale tenisului !atat a mai ramas din ei
    Azi ,unul se ocupa de prafuri" si gladiator 2 cu mistreti ,celalat a fost doar sportiv caci nu are in el alt material din care sa croiesti vreun manager sau vreun administrator.
    As fi curios cum isi explica prietenilor lor din occident ,faptul ca nu sunt bani sa se organizeze cupa Davis. Ne intoarcem la clanurile noastre !
    Sa va fie rusine !