Jo-Wilfried Tsonga a castigat cel de-al doilea sau titlu din acest sezon, dupa ce l-a invins pe conationalul sau, Michael Llodra, in finala de la Marseille. Cu dureri la umarul stang, Llodra a incercat sa tina-n frau sclipirile din jocul lui Tsonga, ducand setul secund pana in tie-break. Jo castiga turneul dupa ce i-a eliminat pe Andrey Golubev, Simone Bolelli, Feliciano Lopez si Novak Djokovic.

Disputa incepe cum nu se poate mai bine pentru Tsonga: cu un break. Llodra primeste imediat o minge de break, dar Tsonga o salveaza cu un as si isi castiga serviciul. Llodra obtine intr-un final break-ul si egaleaza: 2-2. Meciul este echilibrat pana la 5-5, cand Tsonga se desprinde si obtine 3 mingi de set. Nu rateaza sansa si in 53 de minute isi adjudeca primul set: 7-5.

Llodra primeste ingrijiri medicale la umarul stang, dar poate continua partida. Pe durata celui de-al doilea set, Tsonga este periculos, dar cu ultimele eforturi Llodra salveaza mingile. Nicio sansa insa la tie-break, unde Tsonga castiga fara probleme.

Castigator al turneului de la Johannesbourg de anul acesta, Tsonga iese victorios in prima sa confruntare cu Llodra. Aceasta a fost prima data, din 1999, cand in finala de la Marseille se intalnesc doi francezi. Atunci, Fabrice Santoro a castigat turneul, in defavoarea lui Arnaud Clement.