Jo-Wilfred Tsonga nu s-a predat fara lupta in fata tenismenului numarul unu in lume, Rafael Nadal. Francezul a reusit sa-i smulga setul al doilea la tie-break, dar castigatorul de la Australian Open 2009 s-a impus la capatul unui meci de aproape trei ore si a ajuns pentru prima data in semifinalele turneului de la Rotterdam.

Rafael Nadal a suferit in fata lui Tsonga (nr. 7 ATP), dar s-a impus in trei seturi, scor 6-4, 6-7, 6-4. Intr-o partida de 2 ore si 42 minute, Tsonga a jucat cu indarjirea-i caracteristica si a reusit 26 asi.

"Cu siguranta acesta a fost cel mai bun joc al meu din aceasta saptamana. Tsonga tocmai a castigat un turneu si e foarte puternic. Este o victorie importanta pentru mine. Sunt bucuros ca m-am calificat la prima semifinala de aici", a declarat Nadal, potrivit AFP.

Francezii se tin scai de Nadal. In semifinale, numarul 1 in ierarhia ATP il va intalni pe Gael Monfils, care l-a eliminat pe compatriotul sau, Julien Benneteau, scor 7-6, 6-1. In cealalta semifinala se intalnesc Andy Murray si Mario Ancic.