VIDEO FOTOGALERIE Nadal se califica dramatic in finala de la Australian Open, Verdasco ii ia la rost pe organizatori

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 30 ianuarie 2009, 9:36 Sport | Tenis

Nadal se califica in finala de la Melbourne
Spectacol fara limite, nebunie totala, rasturnari incredibile de scor, public in delir, cinci seturi epuizante, peste cinci ore de joc intens... Cam acesta a fost meciul dintre Rafael Nadal si Fernando Verdasco de la Australian Open, incheiat cu scorul de 6-7(4), 6-4, 7-6(2), 6-7(1), 6-4. Rafa se califica in ultimul act de la Melbourne dupa un meci maraton, urmand sa-l intalneasca in finala pe vechiul rival Roger Federer.

Rafael Nadal, castigatorul semifinalei, nici nu va avea timp sa isi traga sufletul si sa isi revina dupa acest meci halucinant. "Este incredibil ca particip din nou, la o finala de Grand Slam. Habar nu am daca voi reusi sa imi revin fizic, vom vedea duminica. Voi incerca sa ma recuperez, dar nu stiu in ce masura. A fost un meci incredibil, cu multa emotie. Fernando a jucat senzational, a fost foarte agresiv. A facut un tie-break incredibil, ce mai, se va povesti despre acest meci multa vreme", a spus Nadal.

Fernando Verdasco a criticat organizatorii competitiei pentru ca nu au programat semifinalele in aceasi zi si meciul lui Federer cu Andy Roddick s-a disputat cu o zi mai devreme. "Nu este deloc corect faptul ca Nadal nu a jucat in aceeasi zi cu Federer. Sper ca Rafa sa isi revina la potentialul sau maxim si sa castige finala, sunt prietenul lui. Am fost trist ca am pierdut, dar acest meci il voi pastra in sufletul meu", a spus si Verdasco.


Vezi aici cea mai frumoasa minge a partidei:





Vezi aici o minge superba castigata de Verdasco:



Vezi aici ultimul game al unei partide deosebite:



Rafael Nadal oferind autografe dupa o partida epuizanta:






Citeste mai multe despre   



















15874 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    hai nadal :D (Vineri, 30 ianuarie 2009, 11:10)

    liviu_ [utilizator]

    as vrea o finala nadal federer ... in care sa castige nadal :D
  • 0 (4 voturi)    
    eu as vrea (Vineri, 30 ianuarie 2009, 11:15)

    aaaa [anonim]

    o finala federer cu verdasco in care verdasco sa fie ff obosit si sa castige federer :)
    si mai vreau si o masina tare!
      #showComment
  • +2 (2 voturi)    
    Hai, Federer! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 11:24)

    sg [anonim]

    Sa-si indeplineasca visul de a bate recordul lui Sampras.
    Nadal mai are timp.
  • +1 (1 vot)    
    Live (Vineri, 30 ianuarie 2009, 11:49)

    Sol [anonim]

    Stie cineva vreun site unde se poate urmarii meciul in direct? Mersi.
      #showComment#showComment#showComment
  • +3 (3 voturi)    
    semifinala (Vineri, 30 ianuarie 2009, 14:56)

    Corneliu Toca [anonim]

    Nadal-Verdasco, un meci superprofesionist de o frumusete rara - demn de o finala. Oricare s ecalifica, va face o finala super. Federer este si el extraordinar - omul care arata ca tehnica isi are locul ei, in fata colosilor musculari.
      #showComment
  • +1 (1 vot)    
    FINALA va fi: (Vineri, 30 ianuarie 2009, 15:17)

    sporTIFF [anonim]

    intre TEHNICA (Federer) si AMBITIE (Verdasco) sau RABDARE.

    Nadal e omul!
      #showComment
  • +1 (1 vot)    
    Se cunosc (Vineri, 30 ianuarie 2009, 15:18)

    griffonu [utilizator]

    Din cate am inteles Nadal si Verdasco se antreneaza impreuna. Ar putea fi macar o explicatie partiala pentru meciul atat de echilibrat :)
  • -1 (1 vot)    
    REDCORDUL CADE?? (Vineri, 30 ianuarie 2009, 15:29)

    sporTIFF [anonim]

    Cel mai lung meci la A.O. (5h11min) va cadea AZI ! (?)
      #showComment#showComment
  • 0 (0 voturi)    
    ce meci! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 16:13)

    tenisman [anonim]

    Dom'le ce meci! Pacat de Verdasco, a pierdut pe mana lui - 76 de greseli nefortate fata de 25 ale lui Nadal! Dar a fost spectacol total!!
      #showComment
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO NADAL!!!BRAVO VERDASCO!!! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 16:18)

    Gabi [anonim]

    o semifinala de zile mari! felicitari ambilor jucatori!un meci de senzatie! sper ca finala de duminica sa nu fie mai prejos!!!
    bravo!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Pffffuai ..... (Vineri, 30 ianuarie 2009, 16:41)

    moroshanK [anonim]

    Sa pierzi ASA meci cu (doar a treia) dubla greseala.....:((

    Sa castigi ASA meci dupa o dubla greseala...:))

    Voi inregistra acest meci pt copiii meii...alaturi de cele ale lui Sampras, Becker, Lendl si finala Davis ROM_USA....

    Cat va dura oare finala? Cat spatiu va cere pe HDD? Nu cred ca mai mult de 2,5 - 3 ore...Federer e prea..."mecanic"
      #showComment
  • 0 (0 voturi)    
    iarasi Federer - Nadal (Vineri, 30 ianuarie 2009, 18:28)

    George [anonim]

    Mi-a parut rau pentru Verdasco. A pierdut pe mana lui. S-a vazut ca a cazut psihic dupa ce ar fi avut sansa unui break , cand conducea cu 30-0 pe serviciul lui Nadal si a gresit copilareste o minge.
    Daca facea 40-0 este mult mai greu pentru Nadal sa revina.
    De aia Federer ramane regele tenisului la ora actuala. Pregatirea lui psihica este unul dintre punctele lui forte.
    El a spus odata ca la el nu conteaza ca a pierdut o minge sau un break ci se concentreaza doar pe mingea care urmeaza si ca nici nu se gandeste la ce sansa a pierdut. Aici e marele lui secret ca se deconecteaza de tecut si se concentreaza pe viitor.
    E greu sa reusesti asta. Foarte putini reusesc asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Federer (Vineri, 30 ianuarie 2009, 19:28)

    adin [anonim]

    Cu siguranta ca Federer are prima sansa la a castiga titlul anul acesta. Meciul lui Nadal din semifinala va cantari mult in finala competitiei. Sa joci 5 ore si 15 minute la asa intensitate inseamna mai mult decat risipa de efort. Imi aduc aminte de anul 2003 cand Roddick a jucat in sferturile de finala, tot la A.O., impotriva lui El Aynaoui cel mai lung meci 5 ore si 1 minut. In semifinala cu Schutler americanul nu a mai putut riposta datorita epuizarii fizice. Nu il vad pe Nadal ca fiind omul care sa il atace pe Federer sau sa schimbe tactica. In finala cred ca va sta 2 metri in afara terenului pentru a primi returul iar asta e criminal in fata lui Federer. Dar asta e, daca nu a fost capabil sa incheie meciul in tie-break-ul setului 4.
  • 0 (0 voturi)    
    Parere (Vineri, 30 ianuarie 2009, 22:31)

    djidji [anonim]

    Superba! Ca o finala!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce pacat ca in tenis cineva trebuie sa castige (Vineri, 30 ianuarie 2009, 23:43)

    Gelu [anonim]

    A fost cel mai frumos meci pe care l-am vazut in ultimii ani. Nici nu stiam cu cine sa tin.
    Pacat ca cineva a trebuit sa castige aceasta semifinala.
    Verdasco ar fi meritat sa castige pentru ambitia lui dar pe de alta parte Nadal a jucat si el foarte bine.
    In admir pe Nadal pentru modestia lui totusi. A declarat ca toturi Federe ramane cel mai bun tenismen la ora actuala. Superb.
    Asa da oameni civilizati nu maimutoiu de Rodick care in afara de serve criminale nu mai stie nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    super meci (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 0:20)

    monica [anonim]

    intr-adevar a fost un meci de finala,absolut superb!!
    Verdasco a jucat incredibil,l-a ajutat foarte mult si serviciul,care chiar i-a creat probleme lui Nadal!
    Sunt convinsa ca si finala va fi spectaculoasa,va fi o placere sa-i vedem batandu-se pe Federer si Nadal!!
    Parerea mea este ca vor avea sanse egale!