Serena Williams si Dinara Safina vor disputa finala de la Australian Open. Williams a trecut in semifinale de Elena Dementieva in doua seturi (6-3, 6-4) la fel ca si Safina, care a invins-o pe Vera Zvonareva (6-3, 7-6).

Serena Williams - Elena Dementieva 6-3, 6-4 | Desi s-a impus in ultimele trei intalniri, rusoaica a pierdut astazi in fata Serenei. Momentul psihologic s-a produs in setul doi, cand la scorul de 4-4, Dementieva a comis o dubla-greseala. A urmat apoi un schimb lung, castigat de Williams. Propriul serviciu si l-a adjudecat lejer, la 30-15 a reusit un as si a facut-o pe Dementieva sa tipe de nervi. "Sunt si eu surprinsa, nu am mai jucat asa de foarte mult timp", a spus Williams.

Dinara Safina - Vera Zvonareva 6-3, 7-6 | Zvonareva si-a spulberat adversarii la Australian Open, dar tanara Dinara Safina a fost astazi prea buna. Partida a tinut 106 minute si a fost extrem de dramatica, mai ales ca in setul doi s-a ajuns la tie-break. Statistica nu a fost cu Safina care desi a castigat, a comis 42 de greseli nefortate, mult mai multe fata de adversara sa. "De cand eram mica mi-am dorit sa fiu numarul 1 si sa lupt impotriva Serenei Williams. Sper sa strang mana cu ea la finalul meciului si sa imi spuna ca merit sa fiu prima. Mereu mi-am dorit sa ii calc pe urme", a spus Safina, care in semifinale a invins-o pe Dokic si, acum, publicul a fost alaturi de ea.