Dinara Safina se califica in semifinalele de la Australian Open, dupa un meci incantator cu Jelena Dokic. Rusoaica s-a impus dupa mai bine de 139 de minute cu scorul de 6-4, 4-6, 6-4 si o va intalni in runda urmatoare pe Vera Zvonareva.

Dokic a fost sustinuta frenetic de public, meciul a fost foarte captivant. Superb! Primul set a fost castigat de rusoaica. Safina a avut 3-2, Dokic a izbutit un break si apoi a intors scorul. Avea 4-3, dar Safina castiga urmatoarele trei game-uri si isi adjudeca primul set la mare lupta. Dokic nu se da batuta si da dovada de un psihic senzational. Conduce cu 3-0, dar Safina revine si reuseste si ea un break: e 3-2. Dar favorita publicului australian reuseste sa conduca cu 5-2. Safina revine incredibil, se face 5-4, dar Dokic isi castiga serviciul si egaleaza la seturi.

Setul decisiv ii lasa pe spectatori fara replica. Dokic reuseste sa castige cateva puncte la limita, a trimis vreo 6 mingi care au atins tusa. A castigat si cateva puncte apeland la challenge si a izbutit break-ul, la scorul de 4-3 pentru Safina. A urmat la serviciu, insa rusoaica face break. Tensiunea creste. Dokic are 40-30, Safina greseste primul serviciu. Se concentreaza si reuseste un as. Dokic se prabuseste si Safina isi adjudeca urmatoarele doua puncte si se califica in semifinale!

"Doamne, nu a fost un meci deloc usor. O voi intalni pentru prima oara pe Vera Zvonareva, sper ca de aceasta data publicul sa fie alaturi de mine", a spus Safina.