Era ingandurat rau de tot Federer dupa primele doua seturi. Thomas Berdych castigase cu 6-4 si 7-6(5) si elvetianul parea ca a terminat-o la Australian Open. Ar fi fost surpriza competitiei, insa elvetianul a renascut pe la jumatatea setului trei si si-a adjudecat urmatoarele trei seturi. Scorul a fost 4-6, 6-7(5), 6-4, 6-4, 6-2. In sferturi, Federer il va intalni pe Juan Martin Del Potro.

"Imi plac astfel de meciuri deoarece nu au loc prea des, cred ca am avut vreo 5 sau 6 in viata mea", a declarat Federer. Dupa victoria lejera obtinuta in fata lui Safin, elvetianul a lasat impresia ca va avea un parcurs pana in finala fara prea mari emotii. A mai castigat in cariera de sapte ori in fata lui Berdych, dar acum a fost diferit. Cehul a facut break-ul chiar in startul primului set, acelasi lucru a facut si Federer in al doilea set, dar nu a putut sa isi mentina avantajul, asa ca s-a ajuns la tie-break. Berdych a avut nervii mai tari si conducea cu 2-0. Numai ca Federer a dat tot ceea ce a avut mai bun, cehul s-a prabusit in setul cinci si elvetianul il asteapta pe Del Potro in sferturi.