Jucatoarele de tenis romance au parasit Australian Open dupa ce au fost eliminate si din competitia de dublu. Edina Gallovits, alaturi de partenera sa din Spania, Arantxa Parra Santoja, au fost eliminate de perechea Cara Black / Liezel Huber, scor 1-6, 2-6. Echipa romano-spaniola nu a facut fata ritmului impus de adversare si au comis doua duble greseli si 11 erori nefortate. Gallovits si Santoja au capitulat in fata duo-ului Black / Huber in 58 de minute.

Nici Cirstea si Niculescu nu au avut mai multe sanse in fata perechii Nathalie Dechy si Mara Santangelo. Intr-o partida de o ora si 24 de minute, romancele au fost invinse cu 3-6, 3-6. Le-au permis adversarelor sa obtina noua mingi de break (doar patru transformate) si traseul lor la Australian Open s-a incheiat.

In competitia de simplu, Jo-Wilfred Tsonga l-a razbunat pe Victor Hanescu si l-a trimis acasa pe israelianul Dudi Sela, scor 6-4, 6-2, 1-6, 6-1. Francezul de 23 de ani a castigat trei din cele patru manse jucate, insa oponentul sau nu s-a lasat prea usor si l-a alergat pe Tsonga pe tot terenul. Sela a castigat cel de-al treilea set, dar finalistul de anul trecut si-a revenit si a castigat meciul, printr-un ultim set de 24 de minute. Numarul 5 mondial, Tsonga il va intalni in runda urmatoare pe James Blake. Americanul a trecut de rusul Igor Andreev, in patru seturi: 6-3, 6-2, 3-6, 6-1.

Gael Monfils l-a invins pe spaniolul Nicolas Almagro, scor 6-4, 6-3, 7-5. Determinat, francezul a avut un serviciu perfect, reusind 12 asi. Oponentul sau a facut 43 de greseli nefortate si Monfils a profitat de fiecare minge. "Am jucat din nou foarte bine. M-am zbatut mult. Cred ca totul a mers foarte bine: atat partea de concentrare, cat si cea fizica", a declarat francezul dupa incheierea partidei. Monfils il va intalni in faza urmatoare pe compatriotul sau, Gilles Simon. Mario Ancic a parut epuizat si a pierdut in fata lui Simon cu 6-7 (2-7) 4-6, 2-6.