Dublul Tecau/ Pavel, in optimile de la Australian Open

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:12 Sport | Tenis

Pavel si Tecau vor in optimi la Wimbledon
Perechea romana Horia Tecau/ Andrei Pavel a obtinut calificarea in turul III al turneului de la Australian Open dupa ce a dispus in doua seturi, scor 6-2, 7-6(1), de dublul Ivo Carlovic/ Jean Claude Scherrer.

Romanii au inceput in forta disputa, castigand fara probleme primul set cu 6-2, dupa numai 25 de minute. Lucrurile s-au schimbat putin in al doilea set, Tecau si Pavel avand nevoie de tiebreak pentru a dispune de perechea croato-elvetiana in 44 de minute.

In turul IV, perechea Tecau/Pavel va intalni dublul polonez format din Marius Fyrstenberg si Marcin Matkowski (cap de serie numarul 6).

588 vizualizari

Parca Pavel s-a retras... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:26)

calin [anonim]

... ca doar nu e Lance Armstrong! :)

Sa inteleg ca din tenis te poti retrage la simplu continuand la dublu? E ca si cum, in fotbal, Ganea s-ar retrage ca atacant dar ar continua ca portar. Interesant!
      nu e chiar asa.. (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:03)

dorin [anonim] i-a raspuns lui calin

nu e chiar asa. La dublu e mai simplu. Faci miscarea doar din glezne si buric, nu te doare spatele. Dupa aia miscarea se face doar prin plecarea capului.. apoi doar din buze si la final doar din degetul mare si aratator (cum ar zice unu' "ca cum numeri malaiu")