Venus Williams a fost eliminata de Carla Suarez (6-2, 3-6, 5-7) la Australian Open. Victoria este una extrem de surprinzatoare, in conditiile in care in setul decisiv, Williams conducea cu scorul de 5-2. Cea mai mare performanta pe care a realizat-o Suarez a fost calificarea in sferturile de finala de la Openul francez.

Venus Williams servea pentru castigarea meciului cand Suarez a revenit senzational, a castigat game-ul si nu s-a mai oprit pana la final, cand s-a impus cu 7-5. La scorul de 4-5, a salvat o minge de meci pe propriul serviciu. In ultimul game, Suarez conducea cu 40-15 iar Venus Williams a comis o greseala nefortata, trimitand mingea in fileu. A fost a 37-a greseala din acest meci, cea care a facut-o castigatoare pe Carla Suarez. Inainte de aceasta partida, Venus Williams ocupa locul 6 in clasamentul WTA, in timp ce Carla Suarez se situa pe pozitia 46.