Roger Federer il va intalni pe Marat Safin in turul trei de la Australian Open. Amandoi s-au impus astazi fara sa piarda vreun set iar intanirea se anunta extrem de spectaculoasa. Cei doi s-au mai intalnit la Australian Open intr-o semifinala senzationala, castigata de rus in patru ore si 28 de minute cu scorul de 5-7, 6-4, 5-7, 7-6(6) si 9-7.

Urmareste AICI rezultatele complete de astazi de la Australian Open!

HotNews.ro v-a tinut la curent cu evolutia scorurilor in cele mai importante partide din aceasta zi de la Australian Open!

05:15 Evgeny Korolev - Roger Federer 2-6, 3-6, 1-6

Clasa lui Federer s-a vazut si in aceasta partida. Elvetianul a facut ceea ce se pricepe: sa serveasca foarte bine - a castigat 86% de puncte cu serviciul al doilea si sa foloseasca forhendul cu o precizie dezarmanta. Rusul nu a avut nicio sansa in fata lui Federer, care il va intalni in turul trei pe Marat Safin!

04:00 Jeremy Chardy - Novak Djokovic 5-7, 1-6, 3-6

Djokovici a avut de tras doar in primul set. Chardy a fost aproape sa produca supriza, a condus cu 5-4 dar s-a vazut egalat si apoi condus, pierzand setul pe serviciul sau. Chardy nu si-a revenit din soc si a pierdut restul intalnirii fara drept de apel. A mai incercat ceva in setul trei, insa era deja prea tarziu, Djokovic si-a facut loc in runda urmatoare.

03:15 Marat Safin - Guillermo Garcia-Lopez 7-5, 6-2, 6-2

Putin teatral si descheiat la nasturi ca sa para putin afectat de caldura, Marat Safin a trecut in turul urmator de la Australian Open cu ceva emotii doar in primul set. Lopez conducea cu 5-4 insa "masina de asi" s-a pornit la turatie maxima la momentul potrivit. Safin a vrut sa incheie partida in stil de mare jucator, numai cu asi, insa nu a reusit decat doi. Cu gesturi nervoase la fiecare mica greseala - nici nu era nevoie, Lopez era coplesit de miza meciului -, Safin a facut din nou deliciul publicului si, pana acum, a reusit 26 de asi in doua meciuri.