Nikolay Davydenko s-a calificat in finala de la Shanghai dupa ce l-a invins in semifinala de sambata pe Andy Murray, scor 7-5, 6-2. Rusul il va intalni duminica pe numarul trei mondial, Novak Djokovic.

Meciul debuteaza cum nu se poate mai bine pentru Davydenko: reuseste un break. Dar britanicul egaleaza tot printr-un break, dupa un forehand al rusului ajuns in plasa. Murray preia conducerea dupa ce salveaza o minge de break a lui Davydenko, dar rusul restabileste egalitatea printr-un game alb. Dupa 30 de minute de joc lent, fara prea multe sclipiri, scorul e egal 3-3. La 5-5 statistica nu arata prea bine pentru rus: 24 de greseli nefortate. Cu toate astea, Davydenko reuseste un break si serveste pentru castigarea setului prim. Dupa o ora si trei minute de joc, rusul conduce: 7-5.

In setul secund, rusul se dovedeste mai bun decat tenismenul britanic, reuseste trei break-uri si, in fata unui Murray iesit din forma, castiga setul secund, implicit meciul, printr-un as.

Andy Murray a parasit turneul de la Shanghai dupa ce a avut un parcurs excelent in aceasta competitie. A castigat toate meciurile din Grupa Rosie, eliminandu-l si pe favoritul Roger Federer.

Pentru rusul Nikolay Davydenko este prima data, din patru participari, cand ajunge in finala Masters Cup.