Venus Williams a castigat titlul Masters Cup Doha 2008, dupa ce a invins-o in finala pe Vera Zvonareva, scor 6-7 (5-7) 6-0 6-2. Castigatoare a cinci titluri Wimbledon si a doua titluri U.S. Open, Williams a reusit sa-si adauge in palmares si titlul ultimei competitii din an.

Zvonareva incepe bine meciul si reuseste sa-si adjudece primule trei game-uri. Venus revine de la 5-2 pentru rusoaica, iar meciul se prelungeste in tiebreak. Norocul e de partea rusoaicei si castiga primul set.

Williams se repliaza imediat si in setul al doilea demonstreaza ca-si merita locul in finala de la Doha. Castiga setul cu 6-0 si duce meciul in setul tert.

Setul al treilea ii aduce americancei al saptelea game consecutiv. Zvonareva da semne de revenire in joc, dar Williams se distanteaza la 5-2. Doua mingi de set pentru Williams si titlul pleaca in America.

Zvonareva si Williams s-au mai intalnit pana acum de 6 ori. Rusoaica a reusit sa se impuna in fata adversarei americance o singura data, in optimile de finala de la Roland Garros 2003, scor 2-6, 6-2, 6-4.

In finala de anul trecut a Turneului Campioanelor s-au infruntat Justine Henin si Maria Sharapova. Belgianca a invins-o pe rusoaica in trei seturi, 5-7 7-5 6-3, obtinand astfel al doilea titlu consecutiv la aceasta competitie.