Rusia si America se lupta pentru titlul turneului de la Doha 2008. Vera Zvonareva s-a calificat in finala de la Doha dupa ce a invins-o in semifinala de sambata pe compatrioata sa, Elena Dementieva, scor 7-6, 3-6, 6-3. Venus Williams a eliminat-o pe Jelena Jankovic in trei seturi, 6-2, 2-6, 6-3.

Patru meciuri, patru victorii si Zvonareva si Williams s-au calificat in finala de la Doha. Intr-un meci de doua ore si douazeci de minute, Zvonareva a invins-o pe Dementieva fara drept de apel. Desi Dementieva conducea cu 5-3 in primul set, lipsa de concentrare o face sa piarda o minge de set si sansa de tiebreak. Zvonareva castiga primul set cu 7-6. Campioana olimpica revine in setul al doilea si castiga: 6-3, insa multimplele greseli din setul al treilea o fac sa piarda decisiv in fata compatrioatei sale. La capatul unui meci incordat, Zvonareva reuseste sa se califice in prima mare finala din cariera sa.

Venus Williams a profitat de forma slaba in care se afla Jankovic din cauza problemelor la sold si a reusit sa se califice in finala. Americanca si-a adjudecat primul set. Sarboaica dadea semne de revenire in joc, dar jocul sigur al lui Williams o forteaza sa comita greseli. Jankovic mareste ritmul jocului si castiga setul al doilea. Venus Williams salveaza cinci mingi de break in ultimul set si reuseste sa se califice in finala de la Doha.