Andy Roddick - Wilfred Tsonga 7-5, 4-6, 6-7 (5) | Curgeau apele de pe Andy Roddick in setul al treilea. Sapca ii era fleasca de parca ar scos-o din masina de spalat. Americanul castigase primul set la mare lupta cu francezul, insa setul doi a fost adjudecat de Tsonga intr-un moment in care Roddick a cedat psihic. Dupa ce i-a pus probleme mari adversarului pe serviciul sau si a avut 4-3, Tsonga a intors situatia si Roddick s-a vazut egalat in setul doi.

Emotiile cresteau in sala de la Paris, acolo unde pubicul il incuraja cu frenezie pe Tsonga, ce alterna serviciile exceptionale cu greselile nefortate. Ambii tenismeni alergau dintr-un colt in altul al terenului, luptand fantastic pentru fiecare minge, reusind cel mai frumos meci de pana acum al turneului.

Partida a fost castigata de Tsonga in setul trei, la tie-break. Suspansul a tinut pana in ultima clipa, Tsonga avea 6-2, insa Roddick revenise incredibil la 6-5 in tie-break. Tsonga a reusit insa o executie superba si s-a calificat in semifinale, acolo unde il va intalni pe James Blake.