Carstea a eliminat-o in sferturile de finala pe a treia favorita a turneului de la Luxemburg, dar sambata are nevoie de un joc fara greseala ca sa treaca de experimentata Elena Dementieva, campioana olimpica de la Beijing.

Astazi voi incerca sa dau tot ce am mai bun pe teren si sa lupt la fiecare minge. Am avut o saptamana buna in care am jucat exact ce trebuie, asa ca ma simt destul de bine si de stapana pe mine. Voi incerca sa joc cum am facut-o cu Hantuchova si sper sa am acelasi rezultat, a spus optimista romanca pentru Hotnews.

Victoria Soranei Carstea in fata Danielei Hantuchova (nr15 WTA) nu a ramas fara reactie din partea jucatoarelor din circuitul profesionist, care o considera acum pe romanca de 18 de ani o adversara periculoasa. Mai mult, specialistii sportului alb si-au adus aminte ca, anul trecut, romanca a avut nevoie de un wildcard ca sa participe la Luxemburg.

Am urmarit cateva faze din meciul Soranei , din sferturi. A jucat bine, mai ales in setul secund. Am invins-o datat trecuta, dar asta s-a intamplat pe iarba. Sambata va fi un meci complet diferit, a spus Dementieva care a trecut in sferturi de Amelie Mauresmo.

Cele doua jucatoare s-au mai intalnit o singura data, acum patru luni, cand rusoaica a invins-o cu 6-2, 6-4 pe Carstea. Pe hartie, Dementieva este clar favorita sa castige aceasta semifinala: are zece titluri WTA in palmares (niciun titlu de Grand Slam), iar anul acesta, pe langa medalia de aur cucerita la Beijing, a intrat in istorie la Dubai reusind sa le invinga, in acelasi turneu, pe doua dintre primele trei jucatoare ale lumii in acel moment (nr 3 Ivanovic si nr 2 Kuznetsova).

Calculele sunt clar in favoarea rusoaicei, insa Sorana Carstea a aratat, la numai 18 ani, ca e capabila sa lupte de la egal la egal cu cele mai tari jucatoare din circuitul WTA.