O ora si jumatate a avut nevoie Sorana Carstea pentru a mai bifa inca o victorie la Luxemburg. Romanca a trecut in doua seturi, 6-4, 6-2, de italianca Sara Errani si e a treia jucatoare care s-a calificat in sferturile de finala ale turneului.

Urmatoarea adversara a Soranei Carstea va fi Daniela Hantuchova (15 WTA).

Romanca a inceput si de aceasta data meciul cu un prim game pierdut pe serviciul sau. Spre deosebire de meciul de marti cand a cedat primul set, Carstea s-a pus foarte repede pe picioare si a castigat setul cu 6-4.

Mult mai sigura pe ea, Sorana Carstea si-a depasit adversara cu un serviciu bun, dar si cu foarte multe lovituri castigatoare. Italianca a tinut pasul cu Carstea pana la 2-2, apoi romanca a iutit ritmul jocului si s-a desprins in castigatoare (6-2).

Pentru calificarea in sferturi, Sorana Carstea (39 WTA) a primit un cec in valoare de 5.375 de dolari si 40 de puncte WTA.