Sorana Carstea a pierdut primul game al meciului pe propriul serviciu, greseala care a costat-o primul set (6-4). Mult mai bine s-a descurcat insa in setul secund. Paradoxal, Carstea a avut un procentaj foarte ridicat la mingile castigate cu al doilea serviciu, lucru care a ajutat-o sa faca break in game-ul al patrulea (3-1). Ucraineanca a cedat complet initiativa, Carstea a mai castigat un game pe serviciul adversarei (5-2), apoi a servit impecabil si a egalat scorul la seturi.

Ambele jucatoare s-au "hartuit" reciproc la inceputul setului decisiv. Yuliana Fedak a facut un pas mare spre victorie cand a castigat pe serviciul romancei (2-1), dar Carstea a revenit incredibil si a castigat urmatoarele cinci game-uri (6-2).

Sorana Carstea o va intalni in optimi pe italianca Errani Sara, numarul 41 mondial. Italianca are doua turnee WTA cucerite in cariera. Cele doua jucatoare nu s-au mai intalnit niciodata in circuitul profesionist.