Surpriza de proportii in Masters-ul de la Madrid! Liderul mondial, Rafael Nadal, a fost eliminat in trei seturi, 3-6, 7-5, 7-6, de Gilles Simon. Francezul va juca in finala cu Andy Murray.

Nadal si-a asigurat primul set inca din primul game, atunci cand l-a luat tare pe francez si a facut primul break al meciului. La scorul de 3-5, spaniolul a mai facut un break fara sa forteze si a castigat primul set.

In setul secund, Nadal a ramas concentrat la maximum chiar si dupa ce a ratat trei mingi de break. Spaniolul da senzatia ca are victoria la indemana, dar Gilles Simon se agata de fiecare minge si reuseste sa faca break la 4-4. Nadal face nepermis de multe greseli nefortate(peste 30). Liderul mondial face un game colosal pe serviciul adversarului si egaleaza din nou situatia (5-5), numai ca sa cedeze din nou pe propriul serviciu(6-5) si sa piarda setul in favoarea francezului cu 7-5.

Nadal si Gilles Simon au dat totul, insa, in setul decisiv. Francezul a demonstrat ca este un luptator si a revenit in meci imediat ce Nadal reusise breakul. Spaniolul a fost foarte aproape sa termine meciul la 5-4 pentru el, insa francezul trimite mingea inapoi de fiecare data. Dupa trei ore de la primul serviciu, tabela de la Madrid a afisat o egalitate perfecta intre cei doi jucatori 1-1 la seturi si 5-5 in decisiv. Simon face break si serveste pentru castigarea meciului.

Impins la spate de un public energizant care i-a cantat numele timp de minute bune, spaniolul a impins setul decisiv in tiebreak. In zadar pentru ca Gilles Simon s-a dovedit un zid prea greu de daramat chiar si pentru Nadal.