Rafael Nadal invins de Simon in fata propriilor suporteri!

de Andra Popa     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 20:43 Sport | Tenis

Rafael Nadal rateaza finala de la Madrid
Surpriza de proportii in Masters-ul de la Madrid! Liderul mondial, Rafael Nadal, a fost eliminat in trei seturi, 3-6, 7-5, 7-6, de Gilles Simon. Francezul va juca in finala cu Andy Murray.

Nadal si-a asigurat primul set inca din primul game, atunci cand l-a luat tare pe francez si a facut primul break al meciului. La scorul de 3-5, spaniolul a mai facut un break fara sa forteze si a castigat primul set.

In setul secund, Nadal a ramas concentrat la maximum chiar si dupa ce a ratat trei mingi de break. Spaniolul da senzatia ca are victoria la indemana, dar Gilles Simon se agata de fiecare minge si reuseste sa faca break la 4-4. Nadal face nepermis de multe greseli nefortate(peste 30). Liderul mondial face un game colosal pe serviciul adversarului si egaleaza din nou situatia (5-5), numai ca sa cedeze din nou pe propriul serviciu(6-5) si sa piarda setul in favoarea francezului cu 7-5.

Nadal si Gilles Simon au dat totul, insa, in setul decisiv. Francezul a demonstrat ca este un luptator si a revenit in meci imediat ce Nadal reusise breakul. Spaniolul a fost foarte aproape sa termine meciul la 5-4 pentru el, insa francezul trimite mingea inapoi de fiecare data. Dupa trei ore de la primul serviciu, tabela de la Madrid a afisat o egalitate perfecta intre cei doi jucatori 1-1 la seturi si 5-5 in decisiv. Simon face break si serveste pentru castigarea meciului.

Impins la spate de un public energizant care i-a cantat numele timp de minute bune, spaniolul a impins setul decisiv in tiebreak. In zadar pentru ca Gilles Simon s-a dovedit un zid prea greu de daramat chiar si pentru Nadal.

946 vizualizari

foarte bine (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 21:40)

Lucianmotzul [anonim]

Atunci este competitie cind sint mai multi buni nu doar unul s-au cel mult doi ,mai multi ne aceiasi valoare.
    anonim?????? (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 21:45)

circo [anonim]

Simon este doar locul 12 in clasamentul anului si dublu castigator al turneului de la Bucuresti. Este anonim pentru un necunoscator in tenis.
    P.S. (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 22:00)

dan [anonim]

si cu tot respectul pentru arta jurnalistica si maniera expresiva in care este redactat "articolul"...
    egalitatea este perfecta prin definitie :) atunci cand este ea... care este.
    Bine! (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 22:13)

mandea [anonim]

ce a devenit o regula sa castige numai nadal? lasa sa mai castige si altii
    Sa invinga dreptatea si munca onesta. (Duminică, 19 octombrie 2008, 4:48)

hotnewsfil [utilizator]

Asa cum, inaintea unui proces judiciar, este onest sa nu spui ca "tii" cu una sau cu cealalta dintre cele doua parti, ci sa tii cu dreptatea (conform legilor), tot asa, inaintea unei competitii sportive nu este corect sa spui dinaintea confruntarii cu cine tii, ci trebue sa astepti finalul, si sa tii cu cel ce a invins, care s-a dovedit mai bun (prin munca darza si talent). Ambii competitori, individual sau in echipa, sunt semeni de-ai nostri, muncesc pentru a castiga, isi doresc fierbinte victoria. Sa nu fim patimasi, orbiti de atasamentul fata de preferatul nostru (emotiv), adversari, din senin, ai adversarului preferatului nostru.
    Ce frumos ar fi daca avocatii nu i-ar apara pe clienti (ascunzundu-se in spatele "prezumtiei de nevinovatie"), ci ar apara dreptatea, asa cum au invatat in scoala, cum scrie in cartile sfinte ale meseriei lor.
    Aparand un infractor pentru bani, un avocat comite si marele pacat de a nu respecta o faptura creata de Dumnezeu, faptura ce este, ocazional,adversarul clientului respectivului avocat(audiatur et altera pars !).Pacatuind astfel, avocatul submineaza increderea oamenilor in dreptatea pe care o asteapta din partea absolventilor facultatii de drept.
    De ce sa nu fure si sa omoare un infractor, daca vede ca si unii avocati fura la lumina zilei, fura dreptatea, pentru bani multi.
    Vazand cate legi strambe fac parlamentarii, unele numai in interesul lor personal, cata confuzie si nedreptate sunt legiferate, oamenii au devenit neincrezatori in toate legile, indemnati parca sa le calce. De ce sa fie ei mai prosti decat smecherii?
    bcr (Duminică, 19 octombrie 2008, 23:22)

aaaaa [anonim]

Turneul de la Bucuresti din pacate este unul de categoria a doua, dar ma bucur ca si-a imbunatatit jocul Simon si l-a invins pe Nadal. Sper ca pe viitor sa castige si alte turnee importante.